Vědci vytvořili extrémně odolnou baterii. Lze ji bezpečně ohýbat i do ní řezat

Vědci vytvořili revoluční rosolovitou baterii, kterou můžete ohýbat, řezat i propichovat – a přesto dál funguje. Navíc se umí sama regenerovat.
Revoluční odolná baterie
Ve většině smartphonů a elektromobilů se nachází lithium-iontové baterie, které musí být umístěny v pevných a utěsněných obalech, což zabraňuje tomu, aby došlo k jejich poškození nebo aby se zabránilo kontaktu vzduchu s elektrolytem, což by způsobilo požár. Je tedy těžké zajistit, aby baterie byly jakýmkoliv způsobem ohebné, jelikož tomu brání právě pevné obaly. Vědci z Kalifornské univerzity ale přišli na řešení a vytvořili nový typ baterie.
Jedná se o netoxickou, flexibilní baterii vytvořenou z rosoloviny, kterou nejenže můžete ohýbat nebo natahovat, ale dokonce do ní můžete i řezat bez toho, abyste se museli bát, že exploduje nebo začne nekontrolovatelně hořet. Flexibilní baterie sice existovaly už dříve, ale tento nový typ na rozdíl od těch předchozích zvládne fungovat dlouho.
Vědci z americké univerzity si vzali za cíl vytvořit baterii, která bude obsahovat hydrogel s nízkým obsahem vody, který by nezačal hořet při kontaktu se vzduchem a navíc by byla ohebná bez rizika poškození, a to se jim nakonec povedlo díky vytvoření rosolovité baterie, která je nejen odolná, ale ani nedegraduje tolik jako při pokusech v minulosti.

Má schopnost regenerace
Nový typ baterie zvládl napájet LED diody, i když byla otočena o 180 stupňů a přitom byla ohnutá, propíchnutá jehlou a žiletkou, což by žádná konvenční baterie nevydržela. Kromě toho, mezi její další unikátní vlastnost patří schopnost regenerace.
Sama totiž dokáže obnovit svou kapacitu při zahřátí v troubě, protože elektrolyt v ní dokáže dosáhnout znovu rovnovážného (vyváženého) stavu. Na rozdíl od jiných hydrogelových gelů použitých v dalších podobných bateriích si tento zachoval svou funkčnost i po 500 kompletních nabíjecích cyklech.
Není však všechno zlato, co se třpytí, jelikož tato baterie má také několik svých nevýhod, jako je snížení kapacity na 60 % po 5000 nabíjecích cyklech, které se sice dají obnovit speciální tepelnou úpravou, ale to každý doma neprovede. Další problém je nízká hustota energie – rosolovitá baterie totiž dokáže zachovat jen jednu desetinu energie oproti standardním bateriím.
Dočkáme se komerčního využití?
Baterie zatím byla testována pouze k napájení několika diod a její energetická hustota je malá, takže týmu vědců potrvá poměrně dlouhou dobu, než vyladí všechny nedostatky. Pokud se podaří zásadně zvýšit energetickou hustotu, mohly by se tyto baterie masově využívat v nositelné elektronice, kde by se namísto v tělu hodinek mohla baterie skrýt do řemínku a díky tomu zásadně navýšit svou plochu, tím pádem i kapacitu a výdrž.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.