Víte, kolik satelitů obíhá Zemi? Číslo je rekordní a dál neskutečně roste

Jakub Mokříš
  • Lidstvo vysílá na oběžnou dráhu Země satelity od roku 1957
  • Tempo ze začátku bylo únosné, ale v poslední době extrémně stouplo
  • Není otázkou zdali to začne být problém, ale spíš kdy
Starlink
Starlink

Druhá polovina 20. století se nesla hodně v duchu průzkumu blízkého vesmíru a s tím spojeným rozvojem kosmonautky. Lidé brzy přišli na to, že na oběžných drahách je místa dostatek a satelity tam umístěné mohou být hodně užitečné. Za studené války se jednalo spíš o špionáž, posléze o meteorologii a navigaci, dnes skrze satelity tečou tuny dat.

Neustále zrychlujeme

Jenže ani na obloze není místa nekonečně a začalo tam být trochu těsno. V roce 2020 se poprvé podařilo dosáhnout tempa přes 1 000 satelitů za rok, přesně to bylo 1 283.

To je ale nic proti tomu, jakou rychlostí tam satelity hrneme teď. K 16. září jich tam od začátku letošního roku přibylo neuvěřitelných 1 400! Obří podíl na tom má samozřejmě i Elon Musk s jeho Starlinkem, což je projekt, který sice má nějaký přínos, ale i zásadní negativa.

Elon Musk
Elon Musk

Čtěte také: Spoluzakladatel Applu jde do vesmírného byznysu! Konkurence pro Muska aspol?


Menší než dřív

Tempo se tedy neustále zvyšuje a ke zmíněnému 16. září bylo kolem naší planety 7 941 satelitů a zhruba dvě pětiny z nich byly nefunkční, vysloužilé.

Je ale třeba poznamenat, že ty novější družice jsou většinou menší velikosti a 94 % z nich spadá do kategorie „smallsats“, tedy jsou lehčí než 600 kilogramů. To je dost rozdíl oproti dřívějších dobám, kdy se vypouštělo sice daleko méně satelitů, ale za to byly většinou dost velké a těžké.

Muskův příspěvek

Budoucnost nevypadá pro oběžnou dráhu Země zrovna růžově. Starlink plánuje zvednout počet obíhajících satelitů o víc jak 40 tisíc! Kolem Země tak bude dost těsno.

Jakmile dojde ke kolizi, vzniknou desítky, možná stovky dalších malých objektů. A ty zase mohou způsobit novou kolizi, která vyústí ve vznik dalších fragmentů… Co s tím, zatím nevíme. Jednou to ale budeme muset začít aktivně řešit.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Jakub Mokříš - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články