Huawei přichází o důležité dodavatele procesorových čipů
Na vině jsou zhoršující se vztahy mezi Čínou a americkou vládou
Co o tom zatím víme?
Vláda Spojených států dle uniklých informací zrušila několika významných technologickým společnostem povolení k exportu do Číny. Přesněji se pak jedná o další z řady restrikcí proti známému výrobci elektroniky Huawei, jenž je opakovaně obviňován z dodávání technologií armádě a vládním složkám. Nakolik je tedy nyní čínský trh ohrožen?
Pozastavení exportu amerických čipů
Spory mezi Spojenými státy a čínskými výrobci chytrých technologií, se již dlouhé roky stupňují. I taková známá jména, jako Huawei či Xiaomi, jsou tak čím dál častěji cílem mnoha restrikcí a dovozních omezení. Často z především politických důvodů, kdy jsou tyto společnosti podezírány z přímé, americké zájmy ohrožující, spolupráce s čínskou armádou a vládou.
Nejnovější zprávy pak hovoří o tom, že se nejnovější z těchto omezení opětovně dotkne, již jmenovaného Huawei. Hlavní američtí výrobci a dodavatelé čipů, Qualcomm a Intel, totiž částečně ztratili svá vývozní povolení do Číny, což bude mít pro společnost těžké následky.
Onen zákaz dovozu pak posvětila samotná americká vláda, vzhledem k prozatím nepotvrzenému podezření o napojení společnosti Huawei na čínské vládní a armádní složky. Dále také dle všeho rostou obavy z využívání amerických čipů pro testování a trénink bojové umělé inteligence. Není proto vyloučeno, že se podobné zákazy dotknou i dalších amerických dodavatelů.
O samotné situaci a podmínkách potenciálního zrušení tohoto „embarga“ zatím takřka nic nevíme. Mluvčí Intelu se totiž k situaci odmítli vyjádřit a Qualcomm, zrovna jako Huawei, na výzvy nereagoval.
„Odvolali jsme určité licence na vývoz do společnosti Huawei,“ zní z prohlášení amerického ministerstva obchodu. K onomu zákazu vývozu mělo dle všeho dojít po nemalém tlaku republikánského křídla, jež je tak mimo jiné reagovalo po nemalých úspěších společnosti Huawei na poli počítačů podporujících umělou inteligenci. Sami republikáni ho pak považují za další důležitý krok k posílení národní bezpečnosti.
Jak již bylo zmíněno, tak rozsáhlá a náhlá restrikce, jako je tato, nejspíše vážně ohrozí výrobní a exportní možnosti společnosti, není však vyloučeno navázání dohody s jinými dodavateli. Podstatně hůře na tom nyní může být samotný Intel, jenž již tak čelí ohromným ztrátám, které se po ztrátě takto velkého odběratele, jistě prohloubí.