Windows 10 končí. Jak Microsoft přesvědčí lidi k přechodu na Windows 11?

Dominick Tomanec
  • Microsoft přitvrzuje ve snaze o hromadný přechod na Windows 11
  • Většina uživatelské základny však stále preferuje starší verzi
  • O co vlastně jde?
Windows 11 instalace
Windows 11 instalace

Jak se zdá, operační systém Windows 11 zdaleka nenaplnil očekávání společnosti Microsoft, co do počtu aktivních uživatelů. Právě ti, kteří pak stále preferují starší verze, jsou v posledních měsících terčem stále agresivnějších metod apelujících na nutnost upgradu. Na kolik účinné jsou však tyto snahy?

„Nejbezpečnější cesta vpřed“

Technologický gigant Microsoft hodlal před více než třemi lety způsobit se svým nejnovějším operačním systémem Windows 11 menší revoluci. I přes významné změny v celkovém designu, zjednodušením uživatelského rozhraní, novým funkcím a propracované optimalizaci, si však systém nezískal ani zdaleka tolik uživatelů, kolik bylo zamýšleno. To se ovšem příliš nelíbí samotnému vedení Microsoftu, což uživatelé starších verzí pociťují formou četných upozornění a výhružných oznámení.

Společnost pak dále aktualizovala webové stránky své online podpory, skrze které hovoří o výhodách Windows 11 oproti starším Windows 10 a nabádá tak k upgradu. Přestože však přechod na novější operační systém doslova označuje za „Nejbezpečnější cestu vpřed“, více než 70 procent aktivních uživatelů, včetně společností a škol, stále preferuje onu desátou verzi. Nespornou pravdou ovšem zůstává, že oficiální podpora (včetně té bezpečnostní) končí již na podzim příštího roku.

Další díra ve Windows, ilustrační
Další díra ve Windows, ilustrační

Čtěte také: Googlu unikl přísně tajný dokument. Říká, jak funguje jeho vyhledávač


Podpora pouze za příplatek

Mnozí uživatelé Windows 10 si i přes některé chyby a masivní zapojení reklamní monetizace dokázali tento operační systém velmi oblíbit pro jeho přehledné rozhraní nebo skvělou podporu pro hráče. Přechod na novou verzi se tak leckomu může zdát zbytečný, nesmyslný, či předčasný, z důvodů neustálého přidávání nových funkcí (kupříkladu i s využitím AI) a nezřídka kdy se objevujících technických závad.

Pro konzervativnější uživatele, kteří se ovšem obávají možného napadení svého zařízení po ukončení bezpečností podpory, připravuje Microsoft speciální placený balíček, který si však dle oficiálních informací velkou popularitu nezíská. Nejenže by se totiž jeho základní cena měla vyšplhat až na 61 dolarů (asi 1 400 korun), v plánu je totiž postupné každoroční navyšování o jen těžko stravitelný dvojnásobek. To vše navíc za pouhé jedno zařízení.

Podobně jako u mimořádně populárních Windows 7, jež si svou relativně úzkou fanouškovskou základnu udržují dodnes, je přechod na novou verzi operačního systému nevyhnutelná. Ukončení oficiální podpory však zdaleka neznamená, že se z vašeho počítače automaticky stává terč pro hackery, či jiné internetové útočníky. Budete-li tedy nadále dodržovat standardní bezpečností postupy, svůj oblíbený Windows 10 můžete využívat ještě dlouhé roky.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články