Nový operační systém od Microsoftu přináší spoustu změn a vylepšení
Windows 11 lze od 25. září stáhnout pro vývojáře a od 5. října pro všechny
Jaká je kompatibilita a jaké jsou minimální požadavky systému?
Společnost Microsoft již velmi brzy vydá finální verzi svého očekávaného nového operačního systému Windows 11, a sice již zítra 5. října. Pokud se chcete dozvědět, zda je váš počítač kompatibilní a jaké jsou konkrétně minimální hardwarové požadavky, pak si přečtěte náš článek.
Windows 11 a kompatibilita
Nejjednodušší a nejrychlejší je stažení aplikace PC Health Check, pomocí které můžete ověřit, jestli váš počítač dokáže spustit Windows 11. Jde o bezplatnou aplikaci přímo od Microsoftu, takže se člověk nemusí bát, že by šlo o nějaký nebezpečný software.
Pokud chcete vědět více, tak zařízení samozřejmě musí splňovat minimální hardwarové požadavky, kterých je poměrně dost. To už je cesta spíše pro odborníky a experty, nicméně i tak je celkem zajímavé vidět, na kterých počítačích nejnovější Windows rozběhnete a na kterých už nikoliv.
1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
Paměť
4 GB RAM
Úložiště
64 GB nebo větší úložné zařízení
Firmware systému
Rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění. Zde najdete informace o tom, jak zajistit vašemu osobnímu počítači povolení pro splnění uvedeného požadavku
TPM
Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0. Zde najdete informace o tom, jak zajistit vašemu osobnímu počítači povolení pro splnění uvedeného požadavku
Grafická karta
Kompatibilní s DirectX 12 nebo novější s ovladačem WDDM 2.0
Obrazovka
Displej s vysokým rozlišením (720p), který má větší úhlopříčku než 9”, 8 bitů na barevný kanál
Internetové připojení
Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home
Pozor na jednu dost podstatnou podmínku
Podmínkou k instalaci aktualizace na nejnovější Windows 11 je také mít nainstalovaný systém Windows 10 ve verzi 2004 nebo novější. Pokud byste tedy měli nějakou starší verzi Windows, pak budete muset nejprve upgradovat na tuto verzi Windows 10 a až poté zahájit aktualizaci na Windows 11.
Pro některé naše čtenáře už možná Windows 11 nejsou hudbou budoucnosti, ale od 24. září je možné je ve finální verzi určené pro vývojáře používat prakticky na jakémkoliv kompatibilním zařízení. Pro běžné uživatele je pak nejjednodušší možnost zahájit od 5. října klasické stažení a instalaci Windows 11 skrze oficiální kanál a aktualizační centrum Microsoftu přímo v systému daného počítače.
Windows 10 bude podporovaný až do roku 2025, takže možná doporučujeme raději nikam nechvátat, protože s příchodem nových Windows 11 se mohou objevit aktualizační problémy, bezpečnostní chyby a jiné obecně tzv. porodní bolesti, jak už to s příchodem nových operačních systémů bývá skoro pravidlem.
Co přináší nový systém Windows 11?
Nejnovější operační systém Windows 11 přichází po dlouhých šesti letech od nástupu předchozích Windows 10. Přináší spoustu novinek a vylepšení, nejzajímavější je především facelift a také podpora Android aplikací. Nicméně takových 99 % funkcí a možností zůstává stejných, takže se konzervativní jedinci nemusejí obávat, že by se u nového systému cítili ztraceni.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.