Jaký vybrat chytrý vysavač? Postačí vám úplný základ od Xiaomi nebo ne?
- Před Vánoci jsme vyzkoušeli dva chytré robotické vysavače od Xiaomi
- Jaký je kontrast mezi tím nejlevnějším a tím nejdražším?
- A který bude ten nejlepší právě pro vás? Přesně na to se zaměříme!

Robotické vysavače jsou tu s námi již od roku 1996, skutečný průlom však udělala až v roce 2002 společnost iRobot a jejich řada produktů Roomba. I přes to, že se u nás robotickým vysavačům věnuje celá řada výrobců, nejoblíbenější zůstává čínské Xiaomi – pravděpodobně díky vyhlášenému poměru ceny a výkonu.
V redakci jsme se rozhodli před Vánoci otestovat pro vás dvojici robotických vysavačů od Xiaomi – Mi Robot Vacuum-Mop Essential za 3 500 korun a Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro+ za skoro 11 tisíc korun – a zaměřit se na rozdíly v jejich fungování a také porovnat, co za své peníze dostanete.
Základní robot s mopem Essential
Robotický vysavač od Xiaomi s přízviskem Essential se vyznačuje bílou barvou a dvojicí rotujících kartáčků. Patří k opravdu těm základním domácím úklidovým strojům, čemuž nasvědčuje i jeho cena 3 500 korun včetně DPH.
Něco k jeho specifikacím: Pracovat dokáže až 90 minut v kuse, nevadí mu koberce ani pevné povrchy, pro které má i speciální nádržku na vodu a látkový hadřík pro potřeby vytírání. Nádobka na vodu má kapacitu 200 ml, nádobka na prach a nečistoty potom 420 ml – samozřejmě je vybaven HEPA filtrem. Dokáže překonat překážky o výšce až 1,5 centimetru a díky své výšce 8,2 centimetru uklidí i pod gaučem nebo pod postelí.
- Xiaomi Robot Vacuum Mop Essential má nádržku na vodu i nepořádek kombinovanou
- Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ má samostatnou na nepořádek a o dost větší
Tento vysavač disponuje speciální gyroskopickou navigací v prostoru, díky čemu si vytvoří virtuální mapu vašeho bytu a uklízí v pravidelných vzorcích podle naučené mapky. Kromě čistě uklízecích schopností mu můžete v aplikaci naplánovat úklid podle doby, kdy nejste doma, nebo jej v bytě lokalizovat (kdybyste robota nemohli najít).
Precizní úklidový stroj za 11 tisíc
Na druhé straně je vrcholný mop s přídomkem Pro+ 2. generace. Tento robotický vysavač a mop v jednom se vyznačuje naopak elegantní černou barvou, což je rozhodně lepší volba, protože na něm není tolik vidět, když se zašpiní.
Tento vysavač umí vysávat až 180 minut v kuse, nádržku na vodu má 250ml a nádržku na špínu dokonce 550ml. Samozřejmostí je opět HEPA filtr, ovšem dražší kousek má silnější sací výkon a dokáže vytírat ve třech intenzitách. Kupodivu má však pouze jeden boční kartáček, což se během testování ukázalo jako nevýhoda.
Pochopitelně, že i dražší model 2 Pro+ můžete ovládat v aplikaci. Klíčovým vylepšením oproti levnějšímu sourozenci jsou však ony chytré funkce. Přímo v aplikaci si můžete zobrazit celkem detailní půdorys vašeho bytu, také uklízecí čáry kudy vysavač projížděl a můžete mu rovněž nastavit „no-go zóny“ – teď o svátcích se to hodí třeba kvůli umístění vánočního stromečku.

Jaké jsou mezi oběma roboty rozdíly v praxi?
Nebudeme zbytečně chodit kolem horké kaše. Kde se skrývá ten největší rozdíl mezi bílým robotem za 3 a černým robotem za 11 tisíc korun? Ačkoliv bychom mohli rozdíly vypisovat postupně, zaměříme se naopak právě na ten jeden, na ten hlavní. Aspekty úklidu jako takového, sací výkon, hlučnost anebo kapacita prachových nádobek není to „gró“.
Z celého několikatýdenního testování jasně vyplývá, že hlavním rozdíl je v samotném mapování prostoru k uklízení a také vyhýbání se překážkám. To je totiž přesně to, co dělá z chytrého vysavače chytrý a ze základního ten základní.
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro+ vás v doprovodné aplikaci zahltí velkým množstvím dat o tom, kde všude byl a co prošmejdil. Vidíte dokonce i jednotlivé pohyby vyznačeného bílou čárou. Samotný vysavač má potom několik kamer, jako třeba vepředu a také na horní straně.
- Dražší robot má mnohem přesnější „úklidová data“
Při pohledu na to, jak model 2 Pro+ uklízí, vám hned dojde, že tohle není jen přihlouplé bourání do zdí, do židlí nebo do nočních stolků. Robot přesně ví, kde má postel nohy, kde je hrana židle u jídelního stolu a také kde je okraj stěny. Velmi dobře je to poznat i na tom, necháte-li na podlaze třeba stuhu do vlasů nebo když se vám vysavač zamotá do prodlužovačky. Oproti levnějšímu Essentialu většinou ihned po konfrontaci s něčím neznámým vyžaduje vaši pozornost, nebo objekt prostě objede.
Levný robot Xiaomi udělá výbornou službu
V žádném případě bych si ale nepřál, aby levnější Vacuum-Mop Essential od Xiaomi vyzněl jako jasný looser tohoto souboje. Pokud totiž nemáte kdovíjak složitě koncipovaný byt a chcete svůj čas na uklízení věnovat něčemu smysluplnějšímu, je pro vás základní robot za 3 500 korun jasnou volbou.
Proč? Možná nemá tak pokročilé mapovací a rozpoznávací schopnosti jako Vacuum-Mop 2 Pro+. Ale skutečně to potřebujete? Stále by to chtělo pomýšlet na skutečnost, že jsou na trhu mnohem zkušenější výrobci robotických vysavačů a pokud vám nevadí za tuto – mimochodem stále ještě nedotaženou – technologii utratit 10 a víc tisíc, klidně zkuste iRobot Roomba nebo vysavač od ETA či české Tesly.

Zvláště u prvního jmenovaného konkurenta je výčet technologií opravdu široký a k mání jsou i prémiová zařízení za desítky tisíc korun. Zpět ale k Xiaomi – i u robotických vysavačů se ukazuje síla této čínské značky, která je největší především u produktů v nižších cenových patrech.
Co vy a robotické vysavače? Máte doma nějaký, a pokud ano, jak se vám líbí jeho práce? Nebo byste jej raději vyměnili za jiný / dražší?
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.