Platforma YouTube spouští nový nástroj pro tvůrce obsahu
Ten má s pomocí umělé inteligence pomoci v mazání autorsky chráněné hudby
Jak vlastně bude fungovat?
Společnost YouTube spustila na své video platformě zcela novou funkci, jež tvůrcům obsahu umožní snadné odstranění autorsky chráněné hudby či zvuků z vlastních videí a to bez narušení zbytku zvukové stopy. Jako taková pak bude ve svých algoritmech využívat pokročilé umělé inteligence za účelem dosažení co nejvyšší možné přesnosti. Skutečně se však jedná o krok správným směrem?
Odstranění hudby snadno a rychle
Posledních několik let nám více než dostatečně ukázalo, nakolik zásadní je v moderní digitální éře nutnost neustálé inovace a rozvoje. Právě to také může být důvodem, proč mnohé světové společnosti zabývající se vývojem a provozováním populárních sociálních sítí a platforem čím dál častěji svorně přechází k užívání funkcí spojených s umělou inteligencí. Jinak tomu kupříkladu není ani v případě populární video platformy YouTube, jejíž stejnojmenná domovská společnost rozhodně nehodlá zaostávat za konkurencí.
Spolu s využitím zmíněné umělé inteligence proti četným formám porušování smluvních uživatelských podmínek, proto nově rozhodla k oficiálnímu plošnému spuštění dlouho testované funkce, jejímž účelem má být odstraňovaní autorsky chráněného zvukového obsahu z videí. Doposud totiž byla tato funkce, známá pod prostým jménem Erase Song, dostupná pouze uživatelům zkušební verze YouTube.
K oficiálnímu oznámení tohoto plného spuštění došlo skrze YouTube kanál Creator Insider, vlastněný a provozovaný samotnou společností, přičemž byl účel samotné funkce specifikován jako asistence při rychlé identifikaci plagiátu a následném odstranění. To by navíc mělo být provedeno velmi citlivě a s velkým důrazem na zachování původní zvukové stopy videa.
Bohužel, ani využití nejmodernějších dostupných technologií nemusí být vždy zrovna ku prospěchu. Více než dostatečně o tom vypovídají prvotní reakce uživatelů, dle kterých nová funkce nepracuje vždy zrovna ideálně a nezřídka kdy si „usnadňuje“ práci kompletním vymazáním zvukové stopy v daném časovém úseku. Technická podpora platformy YouTube proto přímo upozorňuje na možnou nespolehlivost funkce v případě přílišné náročnosti odstranění dané skladby či zvuku.
Rozhodně se tedy jedná o velmi zajímavý krok kupředu, který i přes své momentální nedostatky bezesporu posouvá cíle YouTube o krok dále. I přes to, že se tedy jedná pouze o malou ukázku aktuálních schopností umělé inteligence, již nyní jsme plni očekávání nad tím, čeho se dočkáme příště.