Čína dokázala vytvořit vlastního státního zástupce pomocí umělé inteligence
Ten dokáže s přesností 97 % odhalit ilegální činnost a zločince obvinit
Kdo ovšem dohlíží na nového „soudce“? Existují nějaká pravidla?
Tomu lze jen těžko uvěřit. Čína vytvořila vlastní umělou inteligenci, která dokáže rozpoznat ilegální činnost a na základě dostupných dat vznést obvinění. Celý systém funguje pod záštitou největšího okresního úřadu státního zastupitelství v zemi. Je až děsivé, že stroj zvládne s přesností více než 97 % určit trestný čin.
Čína vytvořila vlastního státního zástupce
„Systém může do určité míry nahradit státní zástupce v rozhodovacím procesu,“uvádí vědci v článku pro South China Morning Post. Tým dokázal umělou inteligenci sestrojit na základě nástroje, který vývojáři mohou znát pod označením System 206. Prokurátoři v Číně již tento systém používali pro určení toho, zda je člověk nebezpečný pro širokou veřejnost.
Šlo o poměrně dosti omezené řešení, protože se nemohlo podílet na rozhodovacím procesu (obvinění a navrhování rozsudků – pozn. redakce). Taková funkce je k dispozici až ve chvíli, kdy stroj zvládne správně vyhodnotit kontext událostí a chování daného člověka.
Umělá inteligence vyhodnotí osm nejčastějších zločinů
Nová umělá inteligence, vyvinutá v Šanghaji, je schopna dokonce posuzovat spisy případů. Díky tomu lze mnohem snadněji identifikovat zločince a následně jej i obvinit, a to rovnou z osmi nejčastějších zločinů v okresu – podvod s kreditními kartami, hazard, bezohledné řízení, napadení, maření úředního výkonu, krádeže nebo vyjádření politického nesouhlasu.
Nastává nyní jedna důležitá otázka – kdo dohlíží na „soudce“? Kdo bude vinen v případě, že se stroj rozhodne špatně a pošle do vazby nevinného? Vědci tvrdí, že vždy „bude prostor pro chybu“. To ale nezní příliš důvěryhodně, co myslíte?