Zamrzlý organismus nečekaně ožil. Na Sibiři byl uvězněný 24 000 let!

Tomáš Richter
  • Permafrost je zamrzlá půda polárních a subpolárních pásem
  • Tato věčně zamrzlá oblast ukrývá nejrůznější tajemství
  • Na Sibiři našli mikroorganismus, který se probudil k životu
Organismus v ledu přežil 24 000 let
Organismus v ledu přežil 24 000 let

Permafrost, věčně zmrzlá půda, která ani v létě nerozmrzá, je nejsvrchnější části litosféry. Vědci se domnívají, že půda v této oblasti obsahuje dvakrát více uhlíku, než je jeho množství přítomné v zemské atmosféře. Může za to vysoký podíl metanu o oxidu uhličitého. A také je obří ledovou „konzervou“, která schraňuje velké množství pradávných bakterií a živočichů, kteří nás údajně můžou vyhladit.

Děsivá dlouhověkost?

Tento děsivý scénář však vyžaduje jediné: masívní tání. A popravdě, co všechno se nachází ve vrstvě hluboké desítky i stovky metrů, neví téměř nikdo. Ale obraťme raději list. Ruským vědcům se podařilo v půdě odebrané z řeky Alazeja na severovýchodě Jakutska najít mikroorganismus, který se po kryospánku znovu probudil.

Jde o druh bdelodiního vírníka, a má se velmi číle k životu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nebyl v ledu uvězněný více jak 24 000 let! V tomto směru jde o doposud nejdelší zaznamenané přežití organismu ve zmrazeném stavu. Po nedávno nalezených hlísticích starých kolem 30 000 let je toto nepochybně další úžasný objev.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články