Žena našla ve svém autě schované sledovací zařízení od Applu

Matouš Vrchota
  • Malá věcička od Applu může být velmi mocným zařízením pro nekalé účely
  • Od uvedení AirTagu byl mnohonásobně použit pro neoprávnění sledování osob
  • Sledováním to ale bohužel často nekončí
Sledovací zařízení Apple AirTag
Sledovací zařízení Apple AirTag

Řidička z Arkansasu se ocitla v technologickém pekle poté, co zjistila, že jí do vozidla někdo dal sledovací zařízení od Applu. Bohužel se jedná o další případ, kdy je zajímavý technologický nástroj zneužit ke sledování a případnému obtěžování.

AirTag pomůže najít klíče, bohužel ale i cizí osoby

Žena si přála zůstat v anonymitě a pro arkansaský server Kait8 v rozhovoru uvedla, že byla přímo v šoku, když ve voze její iPhone zjistil přítomnost AirTagu, což je vcelku nové sledovací zařízení od Applu. Primární účel ovšem má jiný a to například pomoci najít zapomenuté klíče či peněženku.

Řidička dále sdělila, že ihned začala zařízení hledat a byla velmi překvapená, když jej našla přilepené ke kufru vozidla. Neváhala ani chvíli a zařízení předala místnímu oddělení policie. Zatím nejsou zveřejněny další pokroky v případu.

Apple logo
Apple logo

Čtěte také: Peklo zamrzlo! Apple umožní domácí opravy iPhonů, poskytne součástky i manuály


Oběť netuší, jak dlouho měla zařízení na vozidle, ale s největší pravděpodobností jej musel někdo na vůz umístit v době, kdy byla pořizovat vánoční stromek. V rozhovoru ale zmínila, že v blízké době určitě nepojede znovu nakupovat o samotě.

Apple AirTag byl na trh uveden v dubnu letošního roku. Bohužel už od začátku prodeje se ale ukazuje, že toto šikovné malé zařízení slouží právě i k takové nekalé činnosti jako právě sledování osob.

Malé zařízení se dá schovat téměř všude

V září se na TikToku objevilo virální video, ve kterém jiná žena našla AirTag schovaný za registrační značkou svého vozu. V telefonu pak byla schopná z AirTagu zjistit historii své polohy. Ve videu se zmiňuje jak je z toho otřesena, což je samozřejmě ze záznamu i poznat.

Bohužel některé případy nekončí pouze u sledování osob, především žen. Ač se to hůře přiznává, většina případů pokračuje sexuálním vykořisťováním obětí. Ženy se pak setkávání s reakcemi i blízkého okolí na veřejných místech jako například ve velkých obchodech, kdy jsou diskrétně oslovovány s nabídkou přivýdělků. A zmíněné okolí oběti se o takových nabídkách dozvídá online z hoaxů tvořených škůdci. Ti díky AirTagům pak mají téměř dokonalý přehled o pohybu svých obětí.

Tak jak mají technologické hračky a nástroje skvělou funkci nám život ulehčovat, pro někoho s nečistými úmysly se může jednat o vhodný přístroj k ulehčení svých činů. Ani skvěle promyšlené marketingové propagace výrobců nemohou vytěsnit potenciální riziko. Nezbývá nám nic jiného než všechna tato zařízení používat s co nejlepšími úmysly a být na pozoru nad možnými riziky s nimi spojenými. A nemusíme jít ani tak daleko, stačí si občas projít vlastní telefon, jestli se nějaká podezřelá aktivita neděje přímo před našimi zraky a ve vlastní kapse.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články