Studie ukázala, že práce v energetickém odvětví je pro budoucí uchazeče o práci atraktivnější, než kdy dřív byla. Můžou za to klimatické změny, kvůli kterým lidé vyhledávají, jak sami nejlépe přispějí k udržitelnějšímu vývoji civilizace.
Výsledky výzkumu britské společnosti Good Energy vyšly v technologickém magazínu The Engineer v rámci letošního „Earth Overshoot Day“, tedy dne, kdy dojde k vyčerpání zdrojů vyprodukovaných planetou za jeden rok. Letos to bylo z důvodu pandemie a zpomalení průmyslu později, „až“ 22. srpna (loni 29. července). Ekonomiku od 70. let dodnes experti považují za dlouhodobě neudržitelnou.
Vzorek respondentů čítal přes 1000 lidí ve věku od 18 do 34 let. Tématem rozhovoru byly jejich představy o povolání, které by chtěli vykonávat. Polovina uvedla, že by rádi pracovali na prosazení technologií ohleduplných k životnímu prostředí. Ještě víc respondentů (57 %) uvedlo, že je pro ně důležité, aby samotný byznys zaměstnavatele byl udržitelný pro životní prostředí.
Podobných 58 % si uvědomuje závažnost klimatické krize, která v příštích letech může světu přinést problémy srovnatelné s letošní pandemií nemoci covid-19. Kvůli tomu se na dno propadla obliba fosilního průmyslu. V něm by stálo o práci jen 6 % dotazovaných. A vyvrátíme i klišé o boomu sociálních sítí – vydělávat na nich by ráda jen desetina mladých, takže razantní příbytek influencerů vážně nehrozí.
Letošní situace by mohla v mnoha státech vést k nastartování ekonomik stylem „znovu a lépe“. Evropské státy se loni dohodly na dokumentu Green Deal, v rámci nějž se předpokládá masivní investice do obnovitelných zdrojů energie a útlumu těch fosilních. Náhradou za zaniklá pracovní místa se předpokládá transformace energetického sektoru, a tak židle nebudou zet prázdnotou.