Známý fotograf nás vodil za nos. Unikátní snímky vytvořila umělá inteligence

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence proniká do mnoha oborů
  • Své uplatnění nachází i v klamání uživatelů
  • Naposledy posloužila k přeludu předního fotografa
Porcelánový fotoaparát
Porcelánový fotoaparát

Fotograf, který pobláznil svět unikátními snímky starožitných fotoaparátů, přiznal, že šlo o klam. Jakkoliv vypadají reálně, skutečné nejsou. Má je na svědomí autorova imaginace a do značné míry i umělá inteligence.

Nadšení, poté vystřízlivění

Mathieu Stern na přímý dotaz serveru PetaPixel odpověděl, že nevšední přístroje vytvořil s pomocí Midjourney AI a Photoshopu. „Samotné generování trvá přibližně minutu, ale vytvoření něčeho takto specifického zabere celé hodiny,“ řekl.

Co se však Sternovi nedá upřít, je jistá míra originality. Ta však nesouvisí s použitou technikou, nýbrž příběhem, který se k nim váže. Jestliže patříte mezi naše pravidelné čtenáře, určitě jste o umělé inteligenci ChatGPT od firmy OpenAI slyšeli.

S tvorbou pomohla umělá inteligence
S tvorbou pomohla umělá inteligence

Čtěte také: 5 věcí, které musíte vědět o přelomovém chatGPT s umělou inteligencí


Jde o fantastický výzkumný projekt, který v posledních týdnech září na technologickém nebi jako kometa. Navíc je obroušený od léta zažívaných bariér a možných předsudků. Stačí k tomu obvyklé rozhraní webového prohlížeče, trocha (nebo více) fantazie a perfektní pokec může začít.

Pomohla umělá inteligence

A nejen to! Na požádání pro vás chatbot připraví příběh. Nadhodíte nějaký tématický okruh, vypíchnete pár detailů a pak je necháte na obsahu pracovat.

Stern uvedl, že tyto „historické“ relikvie patřily čínskému císaři Čchien-lungovi, skutečnému vládci dynastie Čching, jenž byl fascinován fotografováním. Proto pověřil své nejlepší řemeslníky, aby vytvořili mistrovské dílo, jež nesnese srovnání.

Na jeho přání tak vytvořili několik skvostných fotoaparátů lišících se formou zpracování i použitou technikou. Prvním z nich byl celý z porcelánu, a protože byl císař nadšený, zavdal příčinu ke vzniku několika dalších. Co na tom, že Čchien-lung zemřel o celých 40 let dříve, než byl vynalezen první fotoaparát. Jak vidno, ve fantazii se meze nekladou.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články