Znepokojující objev. Černá díra byla objevena rekordně blízko Zemi

Dominick Tomanec
  • Byla objevena doposud největší černá díra v naší galaxii
  • Váží mnohonásobně více než Slunce a nachází se až překvapivě blízko k Zemi
  • Může pro nás být nebezpečná?
Černá díra
Černá díra

Evropská vesmírná agentura (ESA) učinila při svém pozorování mimořádný, avšak znepokojující objev v podobě ohromné černé díry. Ta má dle všeho patřit k těm největším, jež jsme doposud v naší galaxii objevili, při čemž se nachází až překvapivě blízko k Zemi.

Největší a při tom druhá nejbližší

„Pouhé“ dva tisíce světelných let od sebe dělí planetu Zemi a největší doposud zpozorovanou černou díru v naší galaxii. Ona černá díra nese jméno Gaia BH3 a před několika dny byla zpozorována stejnojmenným kosmickým dalekohledem agentury ESA.

Dle nejnovějšího výzkumu váží zhruba třiatřicetkrát víc než naše Slunce, což je v porovnání s druhou největší černou dírou Mléčné dráhy o celou třetinu více. Vzhledem ke své vzdálenosti a směrové poloze od Země by se měla nacházet v blízkosti souhvězdí Orla, což je i na kosmické poměry překvapivě blízko. Na vůbec nejbližší černou díru, Gaiu BH1, však stále stále ztrácí téměř 500 světelných let.

Černá díra
Černá díra

Čtěte také: Odpad z Mezinárodní vesmírné stanice zasáhl dům na Floridě. Těsně minul člověka


Vesmírná hra na schovávanou

Samotné pozorování, či přímo pořizování snímků černých děr, není rozhodně ničím jednoduchým. Zmiňovaná Gaia BH3 byla kupříkladu objevena jen díky několika takřka nepatrným anomáliím, jež byly způsobeny vlivem jejího gravitačního pole. Sama se totiž řadí mezi takzvané „spící černé díry“, které se běžně neprojevují pohlcováním okolních menších objektů a vesmírného prachu.

Astronomická vědecká obec má nyní důvod k oslavám. Právě takové černé díry, jako je Gaia BH3, mohou výborně posloužit k budoucím výzkumům zabývajících se jejich vznikem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články