Zničí umělá inteligence lidstvo? Jeden z vývojářů ChatGPT v tom má jasno

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence je fenomén
  • Jaká je však její budoucnost?
  • Objevují se obavy o ovládnutí lidstva
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Umělá inteligence je bez velkého přehánění v současném technologickém světě tématem číslo jedna. A vůbec nevadí, že už se s ní v menších či větších obměnách potkáváme drahně let.

Umělá inteligence mění svět

V kontextu bezprostředního dopadu na běžného člověka totiž nikdy nedošlo k něčemu takovému, co způsobil nejnovější počin společnosti OpenAI, ChatGPT. Tento chatbot obrátil život jednotlivců i zavedených podniků doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě.

Vědci také poukazují na nejrůznější teoretické modely, jež predikují, v jakých konkrétních odvětvích může v dohledné době AI plnohodnotně zastoupit člověka. Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada; jak těch pozitivních, tak negativních.

Umělá inteligence
Umělá inteligence

Čtěte také: Google Passkey aneb jedno heslo vládne všem. Pohřbí „klasická“ hesla?


Může AI zničit lidstvo?

A na druhou skupinu je nyní upírána pozornost stále více. Když před několika lety na konferenci technologií Web Summit v portugalském Lisabonu Stephen Hawking nahlas sdělil, že AI může být dobrý sluha stejně jako zlý pán, způsobilo to v plénu menší šok. Ne proto, že by geniální vědec mluvil z cesty, nýbrž proto, že jen řekl to, čeho se spousta nejen laické veřejnosti obává.

Hawking tehdy řekl, že se lidstvo s největší pravděpodobností dostane do bodu, kdy bude umělá inteligence zcela soběstačná. V tomto kontextu může jít po jaderných zbraních a dalších hrůzných výdobytcích války o jednu z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší noční můru, jaké kdy člověk čelil. Ale ještě se neplašte, protože: a) jde jen o teorii, b) bere se v úvahu ten nejkatastrofičtější scénář.

Korunku tomu ale nyní nasadil jeden z dnes již bývalých vývojářů společnosti OpenAI, jež stojí za výše zmíněným ChatGPT, informuje Futurism. Server cituje jeho obavy, které zmínil v jednom z podcastů. „Myslím si, že v tento okamžik není potřeba troubit na poplach. Přesto mám obavu, že existuje reálná šance (10 až 20 %), že umělá inteligence může zahubit svět.“


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články