Zuckerberg chystá konkurenci pro Neuralink. Jeho řešení má být méně invazivní

Richard Šimáček
  • Elon Musk zřejmě nebude moc nadšený
  • Mark Zuckerberg připravuje konkurenta pro Neuralink
  • Opět by mělo jít o přístroj s neurálním rozhraním
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Umělá inteligence je trendem dnešní doby, ale jak to vypadá, nebude to jediný trend tohoto desetiletí. Společnost Meta se vrhla do vývoje přístrojů s neurálním rozhraním. Elonův Neuralink může tedy dostat zdatného konkurenta. Musk rozhodně nebude dvakrát nadšený, vždyť Zuckerberg vytvořil i „kopii“ jeho sítě X (dříve Twitter) nazvanou Threads.

Trochu jiné provedení než Neuralink

Mark Zuckerberg se rozhodl vyvinout trochu jiný produkt, než je čip do mozku. Konkrétně by mělo jít o náramek, který dokáže zachytit a interpretovat mozkové signály. S vývojem je prý nečekaně daleko, protože finální spotřebitelský produkt by se na trhu měl ukázat už za pár let, jak píše web Smartprix.

Mělo by jít o náramek založený na metodě EMG, která se používá ve vyšetření nervů ve zdravotnictví. Pomocí těchto dat by pak přístroj měl rozeznat, co uživatel chce provést. Je ale nutné znát, co jaké nervové impulsy signalizují. V tom náramku může pomoci umělá inteligence.

Neurální náramek společnosti Meta
Neurální náramek společnosti Meta

Čtěte také: Neuralink je tu! První člověk už ovládá kurzor myši pomocí myšlenek


Co neurální náramek dokáže

Podle Zuckerberga budou lidé s pomocí náramků psát a kontrolovat různé přístroje. Stačí prý myslet na to, jak chcete pohnout například rukou, a náramek rozpozná, co chcete udělat podle rozeznání mozkových impulzů. Vypadá to, že pomocí myšlenek půjde například psát nebo i kreslit či ovládat určité spotřebiče.

Zuckerberg chce nahradit gesta

Dnes existují technologie, které snímají pohyb člověka na kameře a podle nich se provede určitá akce. To je podle Zuckerberga neefektivní a nekonzistentní. Pomocí neurálního náramku chce tuto technologii nahradit. S náramkem by mohlo jít například napsat a poslat zprávu, a to jen díky nepatrnému pohybu prstu.

Každý uživatel se tedy bude muset naučit takzvané neurální příkazy, pomocí kterých půjdou dělat různé věci. Tyto příkazy mohou být například malý pohyb prstu nebo malý pohyb ruky určitým směrem.


Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články