3 největší vynálezy od NASA, které zřejmě používáte a možná to ani nevíte

Ondřej Koníček
  • Jak známo, americká NASA stojí za spoustou zajímavých technologií
  • Některé z nich se postupem času propracovaly do našich běžných životů
  • Které to jsou? Možná je používáte, ani o tom nevíte
NASA
NASA

Národní úřad pro letectví a vesmír, tedy NASA, je agentura americké federální vlády, která byla založena v roce 1958. Stará se o výzkum vesmíru jako takového, ale i o výzkum v oblasti letectví a měla zásadní podíl na tom, že USA vyhrály takzvaný Vesmírný závod, jenž probíhal až do poloviny 70. let 20 století mezi Amerikou a Ruskem. A mimo jiné přivedla na svět spoustu zajímavých technologií, které často běžně používáme. Jaké jsou ty nejzajímavější?

Akumulátorové vysavače

Klasické, drátové vysavače už v kurzu nějakou tu dobu nejsou a mnohem více se do popředí dostávají ty bezdrátové. Ty ke svému pohonu nepotřebují trvalé připojení do sítě, ale stačí jim baterie a jsou, minimálně co do manipulace a používání, mnohem příjemnější.

Z části za ně vděčíme právě agentuře NASA, která se v 60. letech, se společností Black and Decker, podílela na vývoji akumulátorových přístrojů. Výsledkem tohoto vývoje se, mimo jiné, stal akumulátorový vysavač DustBuster představený v roce 1979, tedy jakýsi prapředek dnešních modelů.

Black and Decker DustBuster
Black and Decker DustBuster

Paměťová pěna

Přínos společnosti v podobě vynálezu paměťové pěny je obecně docela známý a také jeden z těch nejvýraznějších. Tento materiál byl vyvinut leteckým inženýrem Charlesem Yostem, kterého financovala právě NASA a stal se stěžejní pro vytvoření nového typu leteckých sedadel.

Ty byly schopné, díky paměťové pěně, mnohem lépe tlumit nárazy a to pochopitelně znamenalo lepší bezpečnost pro piloty. Pokud tedy vaše matrace či třeba pohovka nebo polštář obsahují paměťovou pěnu (říká se jí také “tempur”), poděkování míří za agenturou NASA.

Paměťová pěna
Paměťová pěna

Klasická počítačová myš

Počítačový myš je nezbytným doplňkem každého dnešního počítače, ale jen málokdo zná její pravý původ. Mnohem známější je příběh, kdy se prototypem původní myši společnosti Xerox inspiroval Steve Jobs, aby ho v roce 1984 proměnil v moderní pojetí této rozšířené periferie.

Původ prototypu ale spadá mnohem dále do minulosti a vznikl v počátcích šedesátých let minulého století. Prapůvodní počítačovou myš vynalezl Doug Englebart, tento výzkum financovala právě NASA a podpořil ho, mimo jiné, Bob Taylor, jenž poté přešel ke Xeroxu a pokračoval ve vývoji.

Myš
Myš

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články