5 věcí, které musíte znát o ChatGPT

Richard Šimáček
  • ChatGPT je nejpoužívanější chatbot na světě
  • Založila ho společnost OpenAI v roce 2022
  • Za tu dobu velmi vyspěl a je bezkonkurenční
ChatGPT
ChatGPT

Většina lidí už použila nebo alespoň slyšela o populárním chatbotovi ChatGPT. Ten využívá pokročilou umělou inteligenci a neustále se vyvíjí. ChatGPT sice zná každý, ale jsou věci, o kterých už tolik lidí neví. Na ty se podíváme v tomto článku.

1. Elon Musk byl jeden ze zakladatelů OpenAI

Společnost OpenAI byla založena už v roce 2015. Založili ji tehdy Elon Musk, Sam Altman, Ilya Sutskever, Greg Brockman, Wojciech Zaremba a Andrej Karpathy. Elon Musk ale v roce 2018 rezignoval na svou vedoucí pozici a odešel. Učinil tak především kvůli možnému střetu zájmů ohledně jeho práce ve společnosti Tesla.

Mnoho lidí spekuluje o tom, že kromě střetu zájmů odešel Elon Musk i kvůli obavám z vývoje umělé inteligence. To ale není pravda. I když Musk otevřeně kritizuje vývoj umělé inteligence, tak do ní pořád investuje nemalé peníze. Společnost Tesla má totiž divizi, která se zabývá umělou inteligencí a robotikou.

Časopis Time vyhlásil Elona Muska jakožto Osobnost roku!
Časopis Time vyhlásil Elona Muska jakožto Osobnost roku!

Čtěte také: 5 tipů, jak skvěle využít ChatGPT. Vyždímejte umělou inteligenci na maximum


2. S čím vším dokáže AI poradit?

ChatGPT dokáže odpovědět na jakoukoli otázku. Můžete se ptát i na doporučení na různé věci nebo na informace, které byste si jinak googlovali. Kromě poskytování informací dokáže ChatGPT napsat kód v různých programovacích jazycích. V placené verzi zvládne vytvářet i obrázky a může klidně pomoci i s psaním knihy.

Poradí si i se složitou matematikou

Kromě programování ChatGPT bravurně zvládá i matematické výpočty a různé složité slovní úlohy. Kromě výsledků vám AI napíše i celý postup a následně se můžete doptat i na doplňující otázky. Pokud využíváte ChatGPT Plus, tak si můžete vytvářet i obrázky dle libosti.

Další věci, co ChatGPT zvládá:

  • Psaní emailů
  • Vytváření popisků k produktům
  • Vytváření umění
  • Zjednoduší komplexních témat
  • Shrnutí článků, prezentací
  • Psaní článků
  • Doporučení produktů
  • Pomoc s hledáním práce
Výskyt AI se dále rozrůstá
Výskyt AI se dále rozrůstá

Čtěte také: Lepší než vyhledávač Google? Tvůrce populárního ChatGPT něco chystá


3. Omezení ChatGPT

Chatbot byl trénován jen na datech do září roku 2021. Takže pokud se zeptáte na něco, co se odehrálo časově potom, tak odpověď nedostanete. To řeší předplatné ChatGPT Plus, ale o tom později. Umělá inteligence má také problém s chápáním komplexních textů. Protože si věci nedává dohromady jako člověk. Chatbot se často dokáže zaseknout na špatně položené otázce a nedokáže jít dál.

Robot se snahou být člověkem

ChatGPT sice vypadá všemocně, ale pořád je to jen stroj, který čerpá z nějakých dat a chová se podle naprogramovaných pokynů. Nechápe tedy sarkasmus ani ironii. Samotné odpovědi na otázky mohou znít velmi nepřirozeně a je poznat, že člověk je nevymyslel. Toto se ale postupem času změní.

4. Problémy se soukromím a daty

Největší problém, kterému ChatGPT čelí, je plagiátorství, protože nikdo neví, z jakých přesně zdrojů a dat se chatbot učil. Takže chatbot může klidně kopírovat data z prací ostatních lidí. ChatGPT také nemusí chápat rozdíl mezi dobrými a špatnými daty, protože pro AI jsou vše jen data. To může být problém, protože na internetu je mnoho zavádějících a někdy až lživých informací. Pokud se chatbot učil například ze závadných textů, které jsou vůči někomu ofenzivní nebo diskriminační, mohla by to AI brát v potaz ve svých odpovědích.

ChatGPT uniklá data
ChatGPT uniklá data

Únik dat uživatelů

V několika případech se dokonce stalo, že chatbot sám zveřejnil konverzace svých uživatelů. To může být zásadní problém, protože spousta lidí s tímto chatbotem řeší neveřejné a někdy i tajné věci. Ty, kdyby unikly, tak by mohly někomu uškodit. Například unikla část neveřejné vědecké studie nebo chat zákaznické podpory. Dokonce unikla i hesla a přihlašovací údaje uživatelů.

5. V čem je lepší placená verze ChatGPT Plus

Placená verze ChatGPT je v mnoha ohledech lepší než ta zadarmo. Největší rozdíl je ten, že ChatGPT Plus využívá modernější model GPT-4. Ten je značně rychlejší a má mnohem lepší pochopení pro delší texty a složitější problémy. Nemluvě o tom, že výpočetní výkon je také vyšší. Kromě textu zvládá placená verze zpracovat i odkazy na webové stránky, hlasové zprávy a dokonce i nahrané obrázky. Obrázky zvládá i vytvářet, podle textového popisu.

Největší rozdíl je přístup k internetu

Největší slabinou neplaceného modelu ChatGPT je rozhodně nemožnost přistupovat na internet. To placená verze mění, tím pádem se jí můžete ptát na aktuální informace a nespoléhat jen na databázi do roku 2021. Chatbot za vás prohledá klidně celý internet, aby našel tu nejrelevantnější odpověď.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články