Bitcoin může být ekologičtější. Stačí změnit kód, tvrdí Greenpeace

Luboš Srb
  • Bitcoin je nejznámější kryptoměna na světě
  • Jeho princip fungování je bezpečný, ale současně energeticky náročný
  • Greenpeace a další subjekty volají po změně kódu, aby byl Bitcoin ekologičtější 
Bitcoin
Bitcoin

Popularita kryptoměn v čele s Bitcoinem narůstá, protože jde o něco nového, na čem někteří lidé evidentně bohatnou, ale také jde vlastně o zcela nový princip, který díky decentralizaci slibuje větší svobodu a nezávislost uložením hodnoty vaší práce pro pozdější využití.

Bitcoin je populárnější, jeho spotřeba stále roste

Nicméně právě u Bitcoinu zůstává kvůli jeho principu fungování (tzv. Proof-of-Work) jedna zásadní nevýhoda, a tou je energetická náročnost. S tím, jak je Bitcoin atraktivnější, roste spotřeba elektrické energie. Nedávno byla asi taková, jako spotřeba celé České republiky, a nyní už je někde na úrovni Švédska.

Podle některých expertů a subjektů je potřeba učinit zásadní změnu, jinak se bude zbytečně plýtvat energii a tím také ničit naše planeta. Podle serveru Bloomberg to tvrdí například nezisková organizace Greenpeace, která společně s ostatními subjekty včetně kryptoměnového miliardáře Chrise Larsena usiluje o změnu principu fungování Bitcoinu.

Těžba Bitcoinu
Těžba Bitcoinu

Čtěte také: Ekologie nebo byznys? Exxon Mobil začíná využívat přebytečný plyn k těžbě Bitcoinu


Změňte kód, ne klima

V kampani „Změňte kód, ne klima“ chtějí subjekty z řad klíčových těžařů, kryptoburz, klíčových vývojářů, ekologických organizací, ale i státních institucí vyvinout tlak na bitcoinovou komunitu, aby změnila způsob realizace transakcí.

Cílem je ukončit mechanismus Proof-of-Work, tedy základní stavební kámen Bitcoinu, který je prý velmi energeticky náročný (avšak právě díky tomu je také velmi bezpečný – pozn. redakce). A místo toho přejít na mnohem ekologičtější protokol Proof-of-Stake.

Jiné kryptoměny už přechod na ekologičtější protokol provedly, například Ethereum. Nicméně komunita Bitcoinu si zakládá na tom, že jde o nejbezpečnější kryptoměnu, do které se vyplatí zainvestovat a držet hodnotu dlouhodobě. Podle kampaně aktivistů za klima by ovšem bylo možné přejít na nový model protokolu, který by kombinoval Proof-of-Work a Proof-of-Stake, přitom by byl podobně bezpečný a přitom mnohem ekologičtější.

Miliardář Chris Larsen řekl, že problém s bitcoinovou spotřebou energie může být vyřešen dvěma způsoby. Prvním je soft fork, který by zachoval Bitcoiny jako jeden blockchain. Druhým pak hard fork, který by rozdělil Bitcoiny na dvě samostatné sítě – jednu podporující těžaře a druhou s protokolem Proof-of-Stake.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články