Umělá inteligence je v posledních měsících zcela nepochybně fenoménem. Způsob, jakým se nejen v technologickém světě uchytila, už dlouho nepamatujeme. Přitom, a to jsme již několikrát avizovali, nejde o věc, která se najednou odnikud vyloupla. Pravda je taková, že AI nacházela své uplatnění mnohem dříve.
Fascinující ChatGPT
Nicméně, pokud se bavíme o masové mánii, jež panuje nyní, tak tu zapříčinil až příchod ChatGPT od společnosti OpenAI. Tento chatbot obrátil život jednotlivců i skupin doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě. Zcela logicky se toho chytili i ostatní a v současnosti jsme poměrně frekventovaně svědky celé řady mutací.
Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada; jak těch pozitivních, tak negativních. Právě v souvislosti s druhými jmenovanými se zdvihá spousta zástupců z technologické obce a upozorňují na to, že AI je nezbytné regulovat.
A nejde jen o nějaký výkřik do větru, jak dokazuje aktuální spor, který s OpenAI vede list New York Times. Právníci obou firem si hbitě podávají dveře, ve vzduchu visí dohoda stejně jako třeskutá žaloba. Problémem je údajně fakt, že ChatGPT pro svůj výcvik využívá jako jeden z mnoha zdrojů právě tento americký deník, informujeBusiness Standard.
Přitom principiálně jde o totéž hledisko jako v případě spisovatelů, umělců a dalších tvůrců. Tím je soustavné porušování autorských práv a duševního vlastnictví. Dalším aspektem je potenciálně obří odliv financí, protože pokud na základě zpravodajských kanálů přesné odpovědi obstará ChatGPT a jemu podobní, tak proč by měli uživatelé autorovi za obsah platit?