Blue Origin je firma, která chce kolonizovat vesmír
Jejím zakladatelem je nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos
Co všechno byste měli o Blue Origin vědět?
Kolonizace vesmíru je velkým tématem, se kterým Blue Origin začalo koketovat již v roce 2000, nicméně až v roce 2003 vyšlo najevo, že něco začínají skutečně chystat a pořizují si kvůli tomu pozemky. Dnes je to už 20 let od založení této přední americké firmy, která chce dostat lidi nejen na oběžnou dráhu, ale i mnohem dál, třeba na Měsíc a později také na Mars.
Proč Jeff Bezos založil firmu Blue Origin?
Zakladatelem firmy Blue Origin je Jeff Bezos, který je nejbohatším člověkem na světě, když zbohatl především na společnosti Amazon, což je gigantický eshop doručující lidem téměř cokoliv až domů. Bezos měl už v mládí touhu dostat se do vesmíru a založit vesmírná města. Název Blue Origin (v překladu Modrý počátek – pozn. redakce) odkazuje na modrou planetu, tedy Zemi, jako místo původu naší civilizace.
Cílem firmy Blue Origin je posílat lidi do vesmíru za co možná nejnižší náklady s naopak co nejvyšší spolehlivostí a hledat nové možnosti pro expanzi života ze Země do vesmíru. Klíčové je stejně jako u konkurenčních firem znovupoužitelnost raket a vesmírných lodí, což je něco, co má po konci staré éry americké agentury NASA odstartovat nový závod v bádání vesmírného prostoru. Tentokrát se o státní zakázky ucházejí soukromé firmy.
První raketa od Blue Origin, která rozhodně stojí za pozornost, se jmenuje New Shepard po americkém prvním astronautovi. Skládá se z nosné rakety a modulu pro až 6 astronautů, přičemž jejím úkolem je létat na oběžnou dráhu a zpátky přistát vertikálně, kdežto astronauti z modulu se pak dostanou zpátky v modulu, který využívá padáky. V roce 2015 došlo k úspěšnému bezpilotnímu letu a v dalších letech firma opakovaně prokázala, že je možné raketu využívat znovu a znovu.
Jeff Bezos poprvé ve vesmíru
Zakladatel a šéf firmy Jeff Bezos se poprvé dostal do vesmíru 20. července 2021, čímž se zapsal do historie společnosti Blue Origin. Na oběžnou dráhu Země letěl s raketou New Shepard 16, přičemž zhruba 10minutový pobyt na oběžné dráze si mohl společně s dalšími astronauty vychutnávat ve 100kilometrové výšce, což je o 14 kilometrů výše, než zvládl o 9 dnů dříve Richard Branson, zakladatel konkurenční firmy Virgin Galactic.
Raketa New Glenn má vozit náklad na oběžnou dráhu Země
Pokud jde o klíčovou raketu firmy Blue Origin, tak je to rozhodně New Glenn, který má vozit náklad na oběžnou dráhu Země. Jde o raketu vysokou 95 metrů s průměrem 7 metrů, využívající motory na metan a kyslík. Na oběžnou dráhu může vynést až 45 tun nákladu, přičemž opakovaně by mělo být možné raketu použít nejméně 25 krát. Pomáhat by měla při cestě ze Země na Měsíc v rámci mise Artemis, ačkoliv aktuálně to kvůli kontraktu s agenturou NASA není tak úplně jisté.
Blue Origin vs SpaceX
Je to souboj dvou vesmírných společností, ale také jejich zakladatelů. Jeff Bezos vs Elon Musk, tedy Blue Origin vs SpaceX. Obě firmy se měly podělit o obrovský kontrakt při cestě na Měsíc, ovšem podle nejnovějších informací tendr v rámci programu Artemis získala jen společnost SpaceX a naopak Blue Origin o velké peníze přišla. Jeff Bezos se tak rozhodl zažalovat agenturu NASA, nicméně jak to dopadne, je zatím ve hvězdách nebo spíše v soudních síních.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.