Jeho nová pilotovaná mise dle všeho započne již během nedělního rána
Co o tom zatím víme?
Vesmírný projekt miliardáře Jeffa Bezose, Blue Origin, oznámil finální termín startu své dlouho plánované suborbitální cesty. Té se bude po vzoru dosavadního vesmírného turismu účastnit šestičlenná neprofesionální posádka. Dokáže nám však tato „mise“ po téměř dvou letech představit něco nového?
Další pokrok ve vesmírném turismu
Vývoj v oblasti vesmírného turismu je již více než dvě dekády cílem bezpočtu vesmírných agentur, společností a startupů, jež se pokoušejí o zavedení co možná nejefektivnějšího a zároveň nejvíce dostupného řešení. Co do počtu úspěšně provedených letů je ovšem bezpochyby jedním z nekorunovaných králů tohoto odvětví soukromá společnost Blue Origin, která byla založena roku 2000 miliardářem a podnikatelem Jeffem Bezosem. Ta totiž poskytla suborbitální „vyhlídkové“ lety již více než třiceti pasažérům.
Toto číslo se ovšem v případě dnešního úspěchu navýší o dalších šest. Raketa New Shepard je totiž již nyní připravena na vzletové rampě soukromého kosmodromu v americkém Texasu, ze kterého po takřka dvou letech odstartuje na svou nejnovější cestu. Očekává se pak, že využije nedělního startovního okna, které se otevře již o půl deváté našeho času.
Dle již dlouho dopředu ohlášených informací bude posádka sestávat z celkem šesti lidí. Mezi nimi je pak například bývalý testovací pilot Ed Dwight, jenž se v případě úspěchu stane ve svých devadesáti letech vůbec nejstarším suborbitálním cestovatelem v historii (překoná tak herce Wiliama Shatnera, jemuž bylo v době letu zhruba o měsíc méně). Dalšími členy jsou pak investor Mason Angel, francouzský pivovarník Sylvain Chiron, softwarový vývojář Kenneth L. Hess, cestovatelka Carol Schaller a podnikatel Gopi Thotakura.
Očekává se pak, že se celý let bude řídit již zavedeným letovým plánem New Shepard spočívajícím v postupném vystoupání za pomoci znovupoužitelného, vodíkem poháněného nosiče. Ten se v průběhu cesty oddělí od kapsle s posádkou, jež bude následně ještě několik minut pokračovat a poskytne tak všem přítomným krátkou šanci na zažití skutečného pocitu beztíže. Kapsle nakonec přistane pomocí padáku s jakýmsi rozměrným airbagem, přičemž celá akce potrvá zhruba deset minut.
Jak již bylo řečeno, po několika nepředvídatelných událostech při startu v srpnu 2022 došlo k více než dvacetiměsíčnímu přerušení všech letových aktivit. Šlo sice o start bez posádky, ale i přes to bylo nutné zavést celou řadu nových bezpečnostních opatření a náprav technických chyb. Dle vedení Blue Origin je však již nyní vše v pořádku a po provedení dnešní mise je očekáván opětovný, prudký nárůst poptávky.