Nejen průzkum vesmíru. NASA se snaží bojovat proti klimatickým změnám

Dominick Tomanec
  • NASA po dlouhém hledání vybrala čtyři návrhy budoucích vědeckých misí
  • Každá z nich má nyní dostat tučný rozpočet a roky na přípravu
  • Co o nich víme?
NASA
NASA

Vesmírná agentura NASA konečně ohlásila návrhy misí, které přijala v rámci vlastního výběrového řízení pro program Earth System Explorer. Jejich hlavním účelem má být mimo jiné monitorování povrchu Země a zapojení se do boje proti ekologickým změnám. Čeho se tedy dočkáme a za jak dlouho?

NASA má čtyři finální návrhy

Program Earth System Explorer (ESE) byl před relativně krátkou dobou založen vesmírnou agenturou NASA v reakci na rozsáhlou poptávku po misích, jež by sloužily k velkoplošnému výzkumu povrchu planety Země. Řada problémů, v čele s menší rozpočtovou krizí, ovšem vedla k tomu, že bylo nutné započetí programu přesunout z původně plánovaného roku 2020 na letošek a značně upravit celý plán tak, aby byly upřednostněny levnější mise, menšího rozsahu. Z před pár dny vydaného prohlášení pak vyplývá, že NASA již našla své favority.

Jedná se o čtyři návrhy misí, z nichž dvě budou využity pro účely fáze A, zmiňovaného programu Earth System Explorer s předpokládanou dobou trvání o délce jednoho roku. Týmy všech vybraných misí pak získají počáteční finanční injekci v podobě pěti milionů dolarů a blíže nespecifikovaný čas na vypracování studií a případné návrhy na zdokonalení. NASA po uplynutí oné lhůty vybere dva návrhy a ty poputují k finálnímu vývoji, kde budou rozděleny do termínu mezi lety 2030 a 2032, přičemž získají více než tří set milionový finanční rozpočet.

Něco málo o vybraných misích

  • STRIVE se má zaměřovat na plošné měření teploty a jejich výkyvů, složení a analýzu aerosolů v troposféře a mezosféře.
  • ODYSEA má detailně zkoumat oceánské proudy a větry, za účelem lepšího pochopení interakcí mezi oceány a atmosférou.
  • EDGE si klade za cíl poskytnout trojrozměrné sledování pozemských ekosystémů, včetně analyzování ledovců, ledových příkrovů a mořského ledu.
  • Carbon-I má měřit skleníkové plyny v přírodě a analyzovat původce a místa s největší koncentrací, což má pomoci v pochopení uhlíkových cyklů.
Země vesmír planeta oběžná dráha
Země vesmír planeta oběžná dráha

Čtěte také: Americké muzeum letectví získává cenný artefakt v podobě „vesmírné sušenky“


Země potřebuje data

Mise, jež budou vybrány, se mají, jak již bylo řečeno, zaměřovat na rozsáhlé zkoumání zemského povrchu, nejen za účelem podpoření zkoumání naší planety, ale také její záchrany. Jedním z hlavních účelů mise je totiž střádání důležitých dat, která by v budoucnu mohla sehrát klíčovou roli v boji a prevenci proti dopadům měnícího se světového klimatu a životního prostředí. Mise tohoto typu jsou tak dle představitelů agentury NASA důležitější, než kdy dřív.

Vedení NASA také mimo jiné ohlásilo navýšení kadence nových zpráv a oznámení, týkajících se jak programu Earth System Explorer, tak i Earth Venture. Tím chtějí pravděpodobně docílit vyšší informovanosti pro média a širokou veřejnost, ale také četné instituce, jež mají na misích vlastní zájmy. Nové zprávy také hovoří o tom, že bychom se oznámení členů další fáze projektu mohli dočkat v roce 2029.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články