Brýle, které prokouknou každého. Vědci vyvíjí technologii pro rozpoznání mimiky

Dominick Tomanec
  • Pracuje se na brýlích schopných číst mimiku a výrazy uživatele
  • Využívají při tom revoluční „sonarovou“ technologii
  • K čemu mohou být dobré?
Revoluční brýle EchoSpeech
Revoluční brýle EchoSpeech

Koncepce chytrých brýlí z velké části staví na nutnosti hlasového ovládání. To však ztrácí na přesnosti i efektivitě v momentě, kdy se uživatel nachází na frekventovaném, či příliš rušném místě. Právě s tímto problémem by však mohl rázně zatočit inovativní projekt EchoSpeech vyvíjený ambiciózními studenty jedné z amerických univerzit.

Místo kamer sonary

EchoSpeech představuje prototyp chytrých brýlí, jež jsou vybaveny doposud nevídanými technologiemi pro snímaní hlasových povelů. Jejich vývoj momentálně probíhá v laboratořích Inteligentních počítačových rozhraní pro budoucí interakce (v originální zkratce SciFi) americké Cornellovy univerzity pod vedením Ruidonga Zhanga.

Jak již bylo řečeno, brýle EchoSpeech mají vyřešit nemalý problém v podobě nepřesností hlasového ovládání. Právě proto jsou vybaveny sadou reproduktorů (směřujících vzhůru), jejichž účelem je vysílání neslyšných zvukových vln, a dvojicí mikrofonů (umístěných níže), jež přijímají signál odražený od úst uživatele. Velice stroze a laicky řečeno, tak brýle EchoSpeech využívají jakousi variaci na sonarový systém.

Zásadní rozdíl oproti klasickému využití je však v samotném zpracování přijatého signálu, který je v reálném čase a za podpory výkonných algoritmů umělé inteligence zodpovědný za správné čtení a takřka okamžitý převod na příkaz, či požadavek. Zde je ovšem nutné říci, že je celá technologie teprve na počátku a je tak zapotřebí určitého tréninku oněch algoritmů, aby byly vždy schopny správně reagovat.


Čtěte také: Roboti v podmořském světě? Rizikovou práci už nebudou muset dělat lidé


Přesnost a velmi nízká spotřeba

Co se samotného testování týče, dle názorů výzkumného týmu je velmi úspěšné (takřka 95 % případů) a algoritmy EchoSpeech jsou již bezchybně schopny rozeznat až 31 různých příkazů. Zajímavý je na tom i fakt, že k přizpůsobení na každého jednotlivého uživatele stačí umělé inteligenci jen několik málo minut. To je zároveň fascinující i vzhledem k úplné absenci kamer na brýlích.

Za zmínku pak také navíc stojí energetická úspora, jež je díky absenci náročných kamerových snímačů několikanásobně menší. Teoretická maximální doba výdrže baterie by se prý mohla pohybovat až na deseti hodinách (brýle s kamerami jsou na pouhé půlhodině).


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články