Byl, nebo je na Marsu život? Rover Perseverance možná našel důkaz!

Samuel Novotný
  • Americká NASA přichází s velmi zajímavou zprávou z Marsu
  • Vozítko Perseverance našlo ve vzorcích organickou hmotu
  • To by mohlo poukazovat na minulý život na planetě
NASA Perseverance
NASA Perseverance

Vesmírné vozítko Perseverance na povrchu Marsu řádí již déle jak rok a půl. Za tu dobu už přišlo s řadou zajímavých objevů, nálezů a splněných misí. V posledním brífinku agentury NASA jsme se dozvěděli, že v rámci nejaktuálnějších úspěchů došlo ke zdařenému odebrání vzorků kamenů, které obsahují organickou hmotu.

Důkaz života na Marsu?

K odběru zajímavého vzorku došlo v kráteru zvaném Jezero. V tamní skále pojmenované Wildcat Ridge se objevily organické molekuly, které jsou brány jako potenciální známka života. Samotná NASA látku popisuje jako možný důkaz toho, že na rudé planetě dřív byl v nějaké formě život. Látka však může vzniknout i bez pomoci živých organismů.

To znamená, že nejde o přímý důkaz života na Marsu. Přesto jde o velmi zajímavý objev, po palubní analýze vzorků pomocí systému SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) se totiž ukázalo, že jsou odebrané vzorky nevídaně bohaté na organické látky. Takové množství se doposud za celou dobu misí na Marsu neobjevilo.

NASA Mars, Wildcat Ridge
NASA Mars, Wildcat Ridge

Čtěte také: Čína ukořistila zcela nový materiál na Měsíci. Posloužit může jako zdroj energie


Vzorky přiletí zpět na Zemi

Vozítko má na palubě aktuálně celkem 12 různých vzorků z povrchu rudé planety. Problémem je, že ačkoliv určitou základní analýzu zvládne provést, na odpovědi ohledně otázky minulého života na Marsu to nestačí. K podrobnému přezkoumání může dojít jedině v komplexních laboratořích na naší domovské planetě.

Agentura NASA se tak již pomalu začíná připravovat na první kroky vedoucí k misi MSR (Mars Sample Return). Zatímco Percy vzorky zaintubuje a ponechá na povrchu planety, tak se již pracuje na jejich vyzvednutí. Ambiciózní plán počítá s vysláním nového vozítka na Mars. To vzorky sesbírá a doveze zpět na Zemi, přičemž pokud vše půjde podle plánu, spatřit bychom je mohli do roku 2033.


Autor článku

Samuel Novotný - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články