Další krok k udržitelnosti? Uživatelé iPhonů budou nabíjet čistou energií

Martin Skořepa
  • U nového iOS 16 má zanedlouho dorazit funkce pro „čisté nabíjení”
  • Apple tím zvýší ekologičnost svých zařízení
  • Jak bude novinka vypadat a dočkáme se někdy i v Česku?
Bezdrátové nabíjení iPhonu 13
Bezdrátové nabíjení iPhonu 13

„Clean Energy Charging má za cíl snížit uhlíkovou stopu iPhonu skrze optimalizaci nabíjení, když energetická síť využívá čistých zdrojů,“ uvádí společnost Apple na svých stránkách. Nová funkce, která se má objevit u některé z příštích, dílčích aktualizací nejnovějšího iOS 16, může přispět ke snížení ekologické stopy u iPhonů.

Co vlastně bude „čisté nabíjení” u iOS 16?

Můžete si to představit asi tak, že energie, která se všude po světě vyrábí, je většinou mix energie z různých zdrojů. Samozřejmě v zásuvce nepoznáte, odkud daná elektřina pochází, ale třeba u elektromobilů v síti společnosti ČEZ má energie certifikát, že daný obnos pochází z obnovitelných zdrojů.

Něco podobného by mohlo být u Applu, který s příchodem některé z nadcházejících updatů iOS 16 umožní nabíjení iPhonů s certifikovanou čistou energií. Tím se oficiálně sníží dopad produktu na životní prostředí, protože bude papírově čerpat a vlastně podporovat čisté zdroje energie.

Smartphone
Smartphone

Čtěte také: Udržitelnost vpřed. EU chce, aby výrobci aktualizovali mobily po dobu 5 let


Zatím jen v USA, později snad i v dalších zemích

Jak informuje server Mobilizujeme.cz, nová funkce u iOS 16 pro nabíjení iPhonů „čistší energií” však bude ze začátku dostupná pouze na americkém trhu. V tuto chvíli nevíme, zda se dočkáme později i v dalších zemích, třeba i v Česku. Každopádně ambice Applu na poli udržitelnosti a snižování dopadů na životní prostředí jsou nemalé a dříve nebo později určitě přijdou i další kroky, které budou přispívat k lepšímu životnímu prostředí.

U iPhonů již nyní najdeme speciální funkci pro Optimalizované nabíjení, které vám zvládne udržovat nabíjení do kapacity max. 80 % a až těsně před vaším budíkem (či například odchodem z práce, podle využívání vašeho zařízení – pozn. redakce) vám dobije zbývající procenta baterie, abyste měli zařízení nabité na 100 % a nedocházelo přes noc k neustálému dobíjení a vybíjení, což může stát peníze, ale hlavně se tím zkracuje životnost baterie.


Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články