Týká se výrobců, kteří mají u mobilů přinášet softwarové aktualizace
Pro aktualizace OS to mají být 3 roky podpory, u bezpečnostních záplat 5 let
Evropská unie v červnu odsouhlasila, že od roku 2024 budou muset mít všechny mobilní telefony jednotný konektor pro nabíjení, a sice USB-C. Netrvalo dlouho a opět se objevují další nápady, jak regulovat evropský trh – ve smyslu nového nařízení pro výrobce mobilních zařízení.
EU chce, aby výrobci aktualizovali své mobily
Může se to zdát možná jako další zbytečné opatření, které akorát tak dolehne na společnosti a možná i na zákazníky. Každopádně EU teď navrhuje, aby všichni výrobci telefonů zajišťovali minimálně po určitou dobu aktualizace u svých produktů – 3 roky pro obecné aktualizace operačního systému a 5 let pro bezpečnostní záplaty.
Cílem má být přechod celého trhu k udržitelnosti. Představa je asi taková, že když bude mít produkt zajištěnou budoucí podporu po určitou dobu, tak si zákazníci nebudou muset tak často pořizovat nová zařízení. Podobná strategie funguje například u Applu.
Samozřejmě má to i své opodstatnění, co se týče bezpečnosti. U telefonů s Androidem výrobci posílají bezpečnostní záplaty spíše jen zřídkakdy, a tak jsou mobilní zařízení terčem různých hackerů a jejich škodlivých trojských koní či malwaru.
Na druhou stranu, pokud by byla povinnost pro výrobce aktualizovat svá zařízení častěji, než tomu je tak nyní, nejspíše by to znamenalo vyšší náklady pro tyto společnosti, aby zajistila softwarovou podporu. A tím pádem by se to mohlo promítnout na koncové ceně jednotlivých mobilů.
Bude to problém pro Apple, či výrobce Android zařízení?
Své o tom mohou říct například zákazníci Applu, jejichž produkty patří k nejdražším na trhu. Ovšem zde si člověk kupuje nejen hardware, ale právě také software, který tento výrobce udržuje nezvykle dlouho, například u iPhonů i 5-6 let pokud jde o update na nejnovější verze systému a v případě bezpečnostních záplat ještě déle.
V říši Androidu je to však problém, protože aktuálně nejdelší podporu najdeme u Samsungu (a jeho vlajkových lodí) a Googlu, kde máme nejméně 5 let bezpečnostních aktualizací. Ovšem pokud jde o aktualizace samotného OS na nejnovější verzi, tak u většiny výrobců s Androidem máme sotva 3 roky aktualizací, spíše méně.
Evropská komise kromě toho navrhuje ještě jedno pravidlo, a sice, že by se uvedené aktualizace měly dostat k uživatelům nejpozději 2 měsíce po vydání, takže v případě vydání nového Androidu by pak tedy musely probíhat hromadné aktualizace. Představa je to jistě hezká, ovšem řešení by nejspíše bylo o poznání složitější.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.