Právníci v USA použili ke své práci umělou inteligenci
ChatGPT si však většinu tvrzení vymyslel
Nyní od soudu dostali vysokou pokutu
Objevil se další případ neopatrného používání umělé inteligence. Soudce udělil dvěma právníkům z USA pokutu za zneužití AI při obhajobě klienta. Dvojice si nezkontrolovala pravdivost věcí, které jim ChatGPT vygeneroval, a následně je použila jako podklady. Jak to s případem v současné chvíli vypadá?
ChatGPT může i lhát
Jak uvádí agentura Reuters, právníci Steven Schwartz a Peter LoDuca musí zaplatit částku ve výši 5 tisíc amerických dolarů (přes 100 tisíc korun). Důvodem má být skutečnost, že soudu zaslali dopis, ve kterém se objevilo 6 smyšlených citací, údajně vytvořených pomocí ChatGPT. Dopis měl sloužit jako materiál při projednávání jejich případu.
K pokutě se oba dva muži odmítli jakkoli vyjádřit, pouze se proti rozhodnutí soudu odvolali. Jediné oficiální prohlášení uvedla firma Levidow, Levidow & Oberman, pro kterou pracují. Stojí v něm: „Udělali jsme chybu v dobré víře, že jsme nevěřili, že by si nějaká technologie mohla vymýšlet případy.“ To se v souvislosti s AI, která je vymýšlením si věcí proslulá, může zdát jako nešťastná výmluva.
Právníci byli odhaleni ve chvíli, kdy se společnost Avianca, s níž vedli spor, obrátila na soud s tím, že nemůže dohledat některá tvrzení, která Schwartz a LoDuca uvádějí.
Schwartz se posléze přiznal, že nedopatřením použil nepravdivé informace vygenerované AI, nicméně při obhajobě na nich stále zakládal své argumenty. Soud se k celé události vyjádřil se slovy, že používání umělé inteligence při práci není nijak zvlášť trestuhodné, dokud nepřekročí hranice etického chování jako tomu bylo v tomto případě.
Příběh těchto dvou právníků je tak jasnou varovnou ukázkou toho, kdy člověk příliš důvěřuje umělé inteligenci a nedomýšlí důsledky takových činů.