Jste připraveni se vydat do temných zákoutí internetu?
Podívejte se, jaké stránky stojí za návštěvu
Část internetu zvaná Dark Web je širokou veřejností velmi často vnímána jako ráj nekalých živlů, od hackerů až po nájemné vrahy. Tento názor je však nutné brát s velkou rezervou, jelikož je Dark Web daleko častěji navštěvován komunitou zkušených uživatelů, které zde v mnoha případech zavedla pouhá zvědavost. Pro ty z vás, kteří také chtějí zkoumat taje internetu na vlastní pěst, jsme proto připravili řadu zajímavých odkazů, jež můžete otevřít pomocí prohlížeče Tor. Pokud vám to nic neříká, pak si nejprve přečtěte náš článek o tom, jak se dostat na Dark Web.
Ahmia
Ahmia je jedním z mnoha „prohlížečů“, jež lze na Dark Webu najít. Oproti nám dobře známému Googlu je však nutné do vyhledávacího pole zadat celý odkaz a ne jen určitá slova. Zdejší webové stránky totiž kvůli zachování anonymity nejsou nijak indexovány.
Haystak je jedním z momentálně nejoblíbenějších a nejdostupnějších Tor vyhledávačů. Na rozdíl od Ahmia totiž disponuje vlastním vyhledávacím algoritmem a možností předplacení prémiové verze, jež vám například umožní přístup k historii různých webových stránek.
Torch patří k vůbec nejstarším a nejoblíbenějším webovým vyhledávačům, jež lze na Dark Webu využít. Jako jediný je však financovaný pomocí všudypřítomné reklamy, jež může nejednoho uživatele odradit.
Vyhledávač DuckDuck Go je zajímavý tím, že ho lze využít i přes klasické prohlížeče typu Google Chrome, či Mozilla Firefox. Oblíbený je pak nejen pro své skvělé anonymizační funkce, ale i pro svou jednoduchost a velmi snadnou použitelnost.
Legendární The Hidden Wiki (též známý jako Skrytá Wikipedie) je až do dnešních dní velmi často využívaný web pro vyhledávání rozličných stránek. Na rozdíl od ostatních, výše zmíněných vyhledávačů, však zde neplatí žádná pravidla o cenzuře a je tak díky němu možné vidět mnoho zakázaného, či přímo nelegálního.
Opět se nejedná o vyhledávač v pravém slova smyslu, ale spíše o velmi početný archiv mnoha dostupných stránek. Zrovna jako v případě The Hidden Wiki je však nutné dávat velký pozor na možné protizákonné stránky a činnosti.
V „temné“ části internetu se aktuálně jedná o nejpopulárnější zpravodajský server, jež byl v minulosti dokonce oceněn Pulitzerovou cenou. Pro Publica je tak velmi často ceněna pro svůj svobodný a nezávislý přístup, díky němuž si na svou stranu získala financování ze strany mnoha investorů.
Velmi oblíbený web, jehož účelem je shromažďování snímků mnoha veřejných stránek, díky nímž je zpětně dohledatelná jejich předchozí podoba. Samotní správci platformy tuto činnost považují za zachovávání kulturního dědictví internetu.
Zrovna jako mnoho dalších světově známých stránek, má i legendární americký deník The New York Times svou Tor verzi. Nečekejte zde ovšem nic speciálního, zdejší obsah je totiž na chlup stejný, jako ten z originálního webu.
Zrovna jako u předchozího webu, se i zde jedná o pouhou zrcadlenou verzi původního webu. Nejen, že však nic nového nepřidává, ale dokonce o několik původních funkcí přichází.
Zde nejspíše není třeba dlouhého představování. Jednoduše se jedná o nijak nepozměněnou verzi nám dobře známé sociální sítě společnosti Meta. Jediným důvodem jeho přidání na Dark Web tak zůstává možnost jeho rozšíření i v cenzurou postižených oblastech.
Předem bychom rádi řekli, že ze stránky, na níž odkazujeme, není možné nabourat jednu z nejznámějších zpravodajských služeb světa. Tor verze webu tak vznikla pouze pro účely bezpečnějšího přístupu z oblastí zasažených válkou, či politickou cenzurou.
Wasabi Wallet je velmi populární, anonymní bitcoinová peněženka, jež je využívána k zabezpečeným transakcím mezi neznámými osobami. Oblíbený je pak především pro svou spolehlivost a skvělý přístup k uživatelům.
ProtonMail je skvělým řešením pro každého, kdo si zakládá na bezpečné komunikaci. Slouží totiž k anonymnímu odesílání šifrovaných emailů, díky čemuž je velmi oblíbený například v komunitě obchodníků s kryptoměnami.
Dalším skvělým poskytovatelem anonymních emailů je Riseup, který od roku 1999 využívá nesčetné množství aktivistů, či jinak politicky exponovaných osob, k bezpečné a nevysledovatelné komunikaci.
Keybase je velmi univerzální webovou službou sloužící ke kryptografickému propojení vašich účtů na všemožných sociálních sítích. Dále je díky němu také možné nerušené bezpečné chatování, či sdílení souborů.
Díky této službě je možné sdílení libovolně dlouhých textů, přičemž máte jistotu zachování naprosté anonymity. ZeroBin totiž neukládá, ani nikam neodesílá žádné záznamy o aktivitě uživatelů.
Mezi novináři velmi populární řešení pro ukládání a sdílení různě velkých souborů bez nutnosti zadávání osobních dat. Mnoho výše uvedených zpravodajských médií ke sdílení svých dat využívá právě SecureDrop.
Impreza Hosting je jednou z nejpopulárnějších nezávislých služeb poskytujících na síti Tor prostor pro vlastní webové stránky. Jednou z jejích hlavních předností, je možnost jejího využívání bez zadání osobních údajů.
Jak už z názvu vyplývá, jedná se o jednu z mnoha a mnoha vizuálních knihoven využívaných k ukládání bezpočtu obrazů, fotografií, či nově děl vytvořených umělou inteligencí. Jedná se tak o možnou volbu pro ty z vás, kdož například hledají inspiraci pro vlastní díla.
Web vedený desítkami svobodomyslných fanoušků, jež věří, že by komiksová tvorba měla být volně dostupná pro každého. Proto zde můžete nalézt až desítky tisíc komiksových sešitů převedených do elektronické formy.