Dechberoucí! Webbův teleskop zachytil nádhernou Prstencovou mlhovinu

Daniel Smetana
  • Vesmírný teleskop Jamese Webba přináší úchvatné fotografie
  • Nyní zachytil prstencovou mlhovinu
  • Ta je od nás vzdálená přes dva tisíce vesmírných let
NASA, prstencová mlhovina
NASA, prstencová mlhovina

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je mimořádně výkonný a poskytuje nám velmi detailní pohled do hlubin Vesmíru. Nyní pořídil velmi detailní snímky prstencové mlhoviny, která byla objevena již v roce 1779 francouzskými astronomemy Charlesem Messierem a Antoinem Darquierem de Pellepoix během jejich hledání komet.

Úžasný Webbův teleskop

Prstencová mlhovina s názvem M57 a NGC 6720 se nachází asi 2 500 světelných let od Země a je tvořena především vodíkem. Byly zveřejněny dva snímky.

První byl pořízen kamerou NIRCam, která je jedním z hlavních senzorů JWST a detekuje hlavně světlo blízké infračervenému spektru. Druhý snímek byl pořízen přístrojem se zkratkou MIRI, který lépe vykresluje deset soustředných oblouků mlhoviny.

mlhovina
mlhovina

Čtěte také: Zázračná planeta. Gejzíry diamantů vyvěrají ze středu Země na povrch


Hvězda je na cestě stát se bílým trpaslíkem

Tato prstencová mlhovina vznikla z hvězdy střední velikosti, která se zbavila svých vnějších vrstev, když vyčerpala své palivo a blížila se ke svému zániku. Podle ESA je barevný hlavní prstenec tvořen hlavně plynem z umírající hvězdy, která se nachází v centru mlhoviny.

Tato hvězda je na cestě stát se bílým trpaslíkem, což je posledním vývojovým stádiem hvězd stejného typu jako je třeba naše Slunce. Studium mlhovin se podobá archeologii na Zemi. Hlavním účelem je totiž zjistit informace o hvězdě, ze které mlhovina vzešla.


Komentáře


Nejnovější články