Zázračná planeta. Gejzíry diamantů vyvěrají ze středu Země na povrch

Adam Pos
  • Odborníci zjistili, kde se tvoří naleziště diamantů
  • Z výzkumu vyplývá, že příroda stvořila pravidelný a složitý proces
  • Pomocí něj se dá odhadnout výskyt těchto vzácných minerálů
Diamanty se řadí mezi nejtvrdší minerály
Diamanty se řadí mezi nejtvrdší minerály

Vědci se zaměřili na proces, jakým se na povrch Země dostávají diamanty a objevili fascinující souvislosti. Neděje se tak náhodně, ale naopak velmi organizovaně. Tyto informace napoví, kde by se mohla skrývat další naleziště drahokamů.

Kde se berou diamanty?

Diamanty jsou tvořeny uhlíkem, obdivuhodným prvkem, na kterém stojí veškerý život na Zemi. Vznikají hluboko pod zemským povrchem za vysokých teplot a tlaků. Na povrch se dostávají pomocí sopečných erupcí a většinou je nalezneme v horninách zvaných kimberlity.

Ty se tvoří ve chvíli, kdy dochází k pohybu tektonických desek, jako tomu bylo například při rozpadu superkontinentu Pangea. Horniny s diamanty se pak skrz sopku dostanou na povrch. Odborníci pod vedením Thomase Gernona se pokusili najít pravidlo, podle kterého se řídí, kdy a jak se dostanou diamanty na povrch. Vědci nakonec slavili úspěch, jak píše Live Science.

Sopky tvoří důležitou součást procesu vzniku diamantů
Sopky tvoří důležitou součást procesu vzniku diamantů

Čtěte také: Základna na Marsu je reálná. Kolik bude potřeba lidí pro její chod?


Příroda neponechává nic náhodě

Vědci využili počítačové simulace, aby ověřili své hypotézy. Odhalili, že poté, co se začnou tektonické desky rozpadat a vzniká zde zmiňovaný kimberlit, se diamanty na povrch dostávají za dalších 22 až 30 milionů let. Zbývá tedy pouze otázka, jak vzniká sopečná erupce.

Gernon k vysvětlení tohoto jevu používá pěkné přirovnání. Pod zemí se smíchají různé materiály, které dají za vznik nestabilním oblastem a výsledkem je podobná situace, jako kdybychom třepali s lahví šampaňského. Podle vědců může tato znalost napomoci k lokalizování dalších míst, kde se mohou nacházet diamanty, neboť se jedná o pravidelný a přesný fyzikální proces.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články