O revolučním AR/VR headsetu od Applu se spekulovalo celou řadu posledních let, ale až letos bylo víceméně jisté, že opravdu dorazí. Všemožné úniky s blížící se premiérou rostly, až vše utnulo oficiální červnové představení.
Apple Vision Pro
Apple Vision Pro je vskutku nekompromisní kus hardwaru, který využívá všechny své aspekty naplno. Dalo by se říct, že funguje jako všechny produkty Applu spojené do jednoho zařízení. Hlavním posláním této novinky je pořádně nakopnout produktivitu. A bez debat se jedná o konstrukčně jedno z nejzajímavějších zařízení, jaké kdy v poslední době vzniklo.
Design je vyvedený dle zaběhlých zvyklostí, headset tedy působí velmi elegantním, uhlazeným a minimalistickým dojmem. Přední strana krytá sklem je zcela průhledná, takže uživatel bez sebemenších problémů vnímá okolí a zároveň využívá veškeré možnosti headsetu včetně přidružených funkcí.
Apple Vision Pro reprezentuje jakési propojení virtuální i skutečné přítomnosti, být vně a zároveň uvnitř. Tomu je uzpůsobeno i samotné prostředí. To je možné ovládat hlasem, očima, prsty, či případně kombinací všech těchto prvků. Nechybí ani podpora klávesnice či trackpadu. Jinými slovy, potenciální možnosti dalšího využití jsou ohromné.
Na druhou stranu významně limitujícím faktorem je pořizovací cena. Ta nám připomíná, že tahle náhlavní souprava není pro každého. Apple si totiž novinku cení na závratných 3 499 dolarů, tj. zhruba 78 tisíc korun.
Dlouho odkládaná revoluce
Již týdny před premiérou se šuškalo, že americký brand chce (opět) dohnat ujíždějící vlak. Kritici mu vyčítali zejména to, že trestuhodně otálí nehledě na to, že konkurenční značky (Meta, HTC) už jsou v současnosti poměrně etablované.
Jak se zdá, Apple si nedával na čas bez důvodu, informujeApple Insider. Server sesbíral nejrůznější střípky, postřehy i změť postarších náčrtů a konstatuje, že podnik s logem nakousnutého jablka mohl na Vision Pro pracovat klidně i deset let soudě podle různých, na pohled nesouvisejících patentů, které nyní dávají mnohem větší smysl.
To vše kulminovalo v letech 2020 a 2021, kdy se objevilo několik patentových přihlášek; ať už šlo o gesta, virtuální klávesnice atd., jež si odborná veřejnost spíše spojovala s nějakým chystaným vylepšením u iPhonů nebo jablečných počítačů.