Uprostřed Indického oceánu se nachází gravitační anomálie
Vědci již několik desítek let nevědí, co ji způsobuje
Výzkumníci z Indie možná přišli s vhodným vysvětlením
Gravitační anomálie uprostřed Indického oceánu patří k problémům, jehož řešení vědci dlouhou dobu nemohli rozlousknout. Nyní se však zdá, že výzkumný tým objevil vysvětlení, které konečně přináší na palčivé otázky smysluplné odpovědi.
Záhada obří anomálie vysvětlena?
Pokud by Země měla tvar dokonalé koule, gravitace by na všech místech působila stejnou měrou. Ve skutečnosti je ale tvar naší planety velmi nepravidelný a přitažlivá síla tak nabývá na různých místech odlišných hodnot. Fyzikální model, který toto působení zachycuje, se nazývá geoid (první obrázek) a na první pohled si můžeme všimnout, že část Indického oceánu se velmi liší od zbytku světa.
Vědci již dříve přišli na to, že se jedná o gravitační anomálii o rozloze až 3 milionů čtverečních kilometrů. Dosud se ale nenašel nikdo, kdo by tuto podivnou odchylku takových rozměrů dokázal vysvětlit. To se má ale změnit. S jistou teorií nedávno přišel vědecký tým z Indie, jak upozornil server Scientific American.
Výzkumný tým pod vedením Debajana Pala se na problém podíval z jiného úhlu. Vědci pomocí počítačových modelů zkoumali, jak tato oblast při formování planety vznikala, a došli k zajímavým závěrům. Příčinou je údajně struktura zemského pláště v kombinaci s výskytem horkých hornin o malé hustotě.
Vzhledem k tomu, že gravitace závisí na množství hmoty, které je v oblasti díky nižší hustotě mnohem méně, než v jiných oblastech, mohlo by se jednat o uspokojivé vysvětlení. Stále se ale jedná pouze o teorii a je nutné nasbírat více dat. Avšak vědci bezpochyby přispěli velkým dílem k odtajnění této záhady.