Dron, který funguje ve vzduchu i pod vodou. Jak pomůže vědcům pochopit přírodu?
- Spolupráce několika japonských společností dala vzniknout revolučnímu dronu
- Ten jako první umí operovat jak ve vzduchu, tak pod vodou
- Pomocí malé ponorky, kterou má ukrytou v útrobách bude kontrolovat situaci pod hladinou

Drony jsou v posledních letech jednou z ostře sledovaných technologií. Létající pomocníci jsou hojně využíváni pro vojenské, či průzkumné účely. Velmi pravděpodobně se však jejich působnost bude v budoucnu rozšiřovat.
Mluví se především o doručovacích účelech ve službách nadnárodních společností jako je třeba Amazon, UPS a další. Japonci ale před nedávnem přišli s novou verzí dronu, který je schopen fungovat i ve vodě. Plnit by měl hned několik úkolů.
Revoluční dron, který v sobě ukrývá ponorku
Japonská telekomunikační společnost KDII, výrobce komerčních dronů PRODRONE a společnost, zabývající se podvodní robotikou QYSEA spojily síly, aby představili revoluční dron, který umí operovat jak ve vzduchu, tak i pod vodou. Do hloubky se však neponoří on sám, nýbrž drobná ponorka, kterou skrývá v útrobách své konstrukce.
Celý projekt se údajně realizoval šest let a původně vzešel právě z pera společnosti KDII a je určen především pro průmyslové účely. Dron přiletí na předem určenou polohu na vodě, na které se pomocí několika vzduchových kapslí umístěných pod vrtulemi vznáší. Následně se otevře klec, kterou si s sebou stroj nosí a malá ponorka určená na průzkum může vyrazit.

Bude dohlížet na podmořský život
Za cíl může mít třeba kontrolu stavu podvodní infrastruktury, čistoty vody, umístění nebo stav rybářských sítí. Celou scenérii nahrává kamera s vysokým rozlišením umístěná v plavidle, přičemž dron na hladině funguje jako anténa, která obraz posílá na monitor obsluhy celé operace. Tato nová generace dronu by mohla být stěžejním pomocníkem k rozvoji udržitelného oceánského hospodářství.
Video
Autor článku
Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.