Elon Musk nabídl pomoc v místě zničujícího výbuchu sopky, později však litoval
- Království Tonga se potýká s vážnými následky výbuchu podmořské sopky
- Přerušení kabelového vedení komplikuje připojení k internetu
- Elon Musk se nabídl, že využije technologii Starlink

Království Tonga se v posledních dnech potýká s následky erupce podmořské sopky. Jednou z komplikací, kterou výbuch způsobil, je i odříznutí obyvatel od internetového připojení, jehož vedení bylo přerušeno. Ještě, že na světě máme Elona Muska, který okamžitě přispěchal na pomoc s nabídkou internetu Starlink.
Elon Musk nabízí pomoc tam, kde nemá žádnou moc
Výbuch, který uvolnil energii stejnou, jako při výbuchu 500 atomových bomb. Před sopečným souostrovím Hunga Tonga-Hunga Ha’apai varovaly úřady již 14. ledna, když přišla první erupce. To však byla jen předzvěst toho, co přijde den následující. Druhý, mnohem silnější výbuch, vyvolal vlnu tsunami, zahalil vše v jeho blízkosti do hávu vulkanického prachu, ale především přerušil podmořské kabelové vedení, což způsobilo mimo jiné výpadek internetu.
Generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk nezaváhal a okamžitě přispěchal s nabídkou pomoci ve formě jeho projektu Starlink. Satelitní internet by mohl komplikace vyřešit alespoň do doby, než se spojení obnoví. Nyní se však opět ukazuje, že měl možná vizionář příliš velké oči a celou záchrannou akcí si není zcela jistý.

Nepřehlédněte: Elon Musk důrazně varuje před populačním kolapsem! Může zhatit i jeho plány
Nic není předem jasné
„Mohli by nám obyvatelé Tonga dát vědět, zda je opravdu potřebují Starlink?“ napsal na Twitter. Místní úředníci se okamžitě chytili příležitosti a zaslali Muskovi dopis s prosbou o pomoc tímto nouzovým řešením. „Poté co mi ministr po telefonu oznámil, že byly výbuchem pravděpodobně poškozeny telekomunikační kabely, jsem okamžitě poslal Elonovi Muskovi dopis s prosbou o nouzové řešení v podobě Starlinku,“ popsal poslanec novozélandské Sněmovny Shane Reti na Twitteru.
Váhání miliardáře ale pokračovalo: „Je to pro nás momentálně opravdu těžké. Nemáme dostatek satelitů s laserovým připojením a zároveň jsou v oblasti Tongy geosatelity, které ji obsluhují,“ přiznal v následujícím tweetu a dodal, že žádá o jasné potvrzení nutnosti tohoto řešení.
Americký vizionář je však tak trochu známý těmito neuváženými nabídkami pomoci, které jsou následně velmi těžké realizovat. Pamatujete, když nabízel zkonstruování malé ponorky na záchranu dvanácti chlapců, kteří uvízli v thajské jeskyni?
Autor článku
Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.