Čím dál častěji jsme svědky úniku citlivých dat. Jejich počet s každým rokem hrozivě roste geometrickou řadou. Po všech těch průšvizích to skoro vypadá, že jde vlastně o úplně normální věc.
Facebook šmíroval uživatele
Z tohoto pohledu je doslova etalonem americký Facebook. V souvislosti s několika mezinárodními skandály má doslova máslo na hlavě, ale očividně ho to netrápí. Sociální síti budiž ke cti, že v posledních letech jsou tyto typy kauz spíše symbolické, ale byly doby, kdy byl Mark Zuckerberg, šéf mateřské společnosti Meta Platforms, v Bílém domě častěji, než by sám chtěl.
Ono je totiž dobré si uvědomit, že od prvního průšvihu uběhlo nějakých patnáct let a za tu dobu až doposud se Facebooku podařilo na veřejnost „propálit“ citlivá data více jak jedné miliardy uživatelů.
V tomto kontextu server NextBigFutureinformuje, že aktuálně probíhá velké soudní vyrovnání, jež je vyčísleno na 750 milionů dolarů. To se však týká jen uživatelů USA.
Zajímavé na tom je to, že ač se zdá částka poměrně vysoká, v přepočtu na hlavu to dělá něco přes 3 dolary, bereme-li v úvahu, že je poškozených přibližně 200 milionů. Web však dodává, že doposud ne všichni uživatelé oficiální žádost o odškodnění vyplnili.
Jinými slovy, a zní to hrozně, čím méně žadatelů, tím větší kompenzace. Přesto se člověk nemůže ubránit dojmu, že i kdyby někdo dostal 10 dolarů, je to vcelku ostudné s ohledem na to, jak se s citlivými daty v minulosti kupčilo.