Geniální nápad, či hloupost? „Prachový štít“ má zpomalit globální oteplování

Daniel Smetana
  • Skupina vědců má nápad na zpomalení globálního oteplování
  • Chtějí vytvořit prachový štít Země
  • Pro jeho vytvoření by bylo potřeba přes 10 miliard kilogramů prachu
Modrá planeta Země
Modrá planeta Země

Ze všech stran se na nás valí informace ohledně globálního oteplování. Jedni říkají, že za 50 let naši Zemi nepoznáme kvůli klimatickým změnám, a to vše kvůli činnosti člověka. Druzí zase tvrdí, že se jedná o klasický cyklus oteplování a ochlazování, kterými naše planeta prochází pravidelně během celé její historie. A třetí skupina tvrdí, že se jedná o jeden velký podvod.

Vědci se nicméně snaží tento problém vyřešit různými způsoby a v časopise PLOS Climate byl nedávno zveřejněn velmi neobvyklý nápad na ochlazení planety.

Prach zmírnil dopady slunečního záření až o 2 %

Skupina vědců ve svém projektu simulovala různé scénáře, které měly jeden stejný rys. A tím byl prach. Pro zastínění Země před paprsky ve svých simulací použili silné vrstvy prachu. Tento štít by lidé ze Země neviděli, takže by neovlivnil náš každodenní život.

Ze Země by vytvoření prachového štítu vyžadovalo příliš mnoho energie. Jako mnohem úspornější se v simulacích ukázalo dopravení potřebné technologie na Měsíc a vytvoření prachové clony právě z povrchu Měsíců.

Skály na Měsíci
Skály na Měsíci

Čtěte také: Jsme ve vesmíru sami, nebo ne? Umělá inteligence má najít mimozemšťany


Měsíční prach jako řešení globálního oteplování?

Navíc se ukázalo, že právě měsíční prach má ideální vlastnosti pro efektivní odražení slunečních paprsků od Země. Zařízení pro vypouštění prachu by mělo podobu děla a prach by se následně usídlil na oběžné dráze a vytvořil tak přirozenou clonu.

Sami vědci připouští, že jejich návrh není ideálním řešením. Ale přicházejí s řešeními problémů některých jiných koncepcí pro zmírnění globálního oteplování. Nicméně hlavním problémem je množství prachu, které by bylo potřeba k uskutečnění tohoto nápadu. Bylo by potřeba přes 10 miliard kilogramů, takže by se musel prach těžit přímo na Měsíci.


Komentáře


Nejnovější články