Technologický gigant změnil názor a nechce být nadále spojený s těžbou fosilních paliv. Už v minulosti se řešila kauza sponzoringu ropné lobby, teď přichází další a Google nepříjemná odhalení přivedla k příjemným činům.
Květnová analýza Greenpeace rozkrývá praktiky velkých hráčů ze Silicon Valley. Znovu se ukazuje, že zdánlivě zelená prohlášení o ohleduplnosti k životnímu prostředí mohou být pěkně umazaná od ropy. (Těmto praktikám se souhrnně říká greenwashing.) Mimo jiné zpráva ukazuje na to, že firmy Amazon, Microsoft a Google uzavřely 14 důležitých kontraktů s těžebními společnostmi, i když politika firem měla vypadat podstatně jinak.
Google se toho zalekl a oznámil serveru OneZero, že od této podpory ustoupí. Zavázal se k tomu, že nebude vyvíjet mechanismy strojového učení a umělé inteligence, které pomáhají při hledání a dobývání ropy a zemního plynu. OneZero dodává, že technologické společnosti nezapočítávají do svých emisí ty, které vznikají používáním technologií, čímž snižují svou ekologickou stopu jen na papíře. Uhlíková neutralita se tak „udělá“ daleko jednodušeji.
Uvidíme, zda budou další společnosti následovat rozhodnutí Googlu. Mezitím totiž Microsoft došel do absurdity: v jednom týdnu oznámil nulovou bilanci emisí a zároveň se stal jedním ze sponzorů ropné konference v Saúdské Arábii. Microsoft ani netají partnerství s obří společností ExxonMobil, která má životní prostředí řekněme „na háku“. Nově využitelné ropné břidlice v Permské pánvi na jihu USA se nachází na třikrát větším území, než je ČR a jejich těžení by způsobilo 20% nárůst emisí celého Microsoftu. Ale hlavně mají přinést oběma gigantům miliardy dolarů…