Google si věří. S vlastní umělou inteligencí chce zadupat ChatGPT do země

Tomáš Richter
  • ChatGPT nastartoval komerční revoluci
  • Umělá inteligence se stala dostupnější pro masy
  • Google tvrdí, že jeho AI je ještě o úroveň výše
Umělá inteligence a člověk Midjourney
Umělá inteligence a člověk Midjourney

Umělá inteligence, dost často skloňovaná jen ve zkrácené podobě AI převzaté z angličtiny, je v posledních měsících či týdnech jedním z nejfrekventovanějších témat.

Skvělá umělá inteligence

Primárně obor vědeckého výzkumu, který se zabývá vytvářením počítačových programů a sofistikovaných systémů, jež jsou schopny rozumět, učit se, přizpůsobovat se a vykonávat úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou interakci a inteligenci (tento odstavec napsal ChatGPT — pozn. redakce), je nyní na vzestupu.

V kontextu aktuálních událostí jsou důvody této expanze nasnadě; ať už je to vyšší efektivita a automatizace procesů, které by jinak vyžadovaly přítomnost „lidského já“, schopnost rychle i přesně analyzovat obří balíky dat či řešení komplexních problémů nebo personalizace produktů apod.

Google DeepMind AI
Google DeepMind AI

Čtěte také: Další případ zneužití umělé inteligence. Muži s pomocí ChatGPT falšovali důkazy


Google DeepMind proti ChatGPT

A také se v kontextu rostoucí popularity nejsilnější hráči na trhu předhánějí v tom, čí AI je právě ta nejlepší. Ostatně, to je i případ posledního „poměřování pindíků“, informuje lifestylový online magazín Wired.

Demis Hassabis, CEO a spoluzakladatel projektu DeepMind pod hlavičkou americké technologické společnosti Google, prohlásil, že jejich platforma umělé inteligence Gemini je už teď mnohem dále než konkurenční ChatGPT. Zdůraznil, že jeho tým vyvíjí neuvěřitelně komplexní jazykový model, který nemá obdoby.

Blíží se sebeuvědomění AI?

„Obecně si můžete Gemini představit jako kombinaci toho pomyslného nej, co je dnes v rámci AI na současném trhu k mání. Přesto bude naše verze vycházející z AlphaGo optikou jazykových schopností o několik úrovní výše,“ říká Hassabis.

AlphaGo bylo založeno na technice tzv. posílení učení v reálném čase, tj. software se kontinuálně učí zvládat náročné problémy různými způsoby na základě výběru nejvhodnější akce. V případě omylu tak získává zpětnou vazbu a předchozí chybný úsudek upravuje dle nově získaných poznatků.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články