IBM tvrdí, že dosáhlo obrovského průlomu na poli kvantových počítačů

Matouš Vrchota
  • IBM pracuje na několika verzích kvantového počítače
  • Základní výpočetní jednotkou je qubit
  • Využití by měly stroje najít u výzkumu a vývoje v různých odvětvích

Kvantové výpočty se neustále vyvíjí. Jejich vývojáři tvrdí, že díky posunu za posledních pár let jsou kvantové počítače schopny provádět velmi komplexní výpočty a úlohy, které by běžný počítač řešil tisíce let. Tato problematika se nazývá kvantová nadvláda nebo taktéž dominance.

IBM je nyní připraveno podniknout další krok. Ředitel společnosti Arvind Krishna poskytl exkluzivní rozhovor pro server Axios, které předchází oficiální tiskové zprávě. Svěřil se, že nová kvantová sestava je schopná řešení velmi komplexních úkolů, které by konvenční přístroje ani nebyly schopné vyřešit.

Jeden stroj výkonnější než všechny současné dohromady

„Je nemožné tyto procesy simulovat na čemkoliv jiném, to dokazuje jak výkonná tato sestava je,” popisuje Krishna v rozhovoru. Je to odvážné prohlášení a pokud je skutečně pravdivé, mohou tyto zprávy představovat obrovský posun v možnostech kvantových počítačů.

Nejnovější kvantový procesor Eagle umí zpracovat až 127 qubitů. V oblasti kvantových bitů jde o vysoké číslo. Podle ředitele tak dokáže tento přístroj vyřešit každou úlohu, kterou mu zadáte. Abyste takové zadání mohli vyřešit s běžným počítačem, musel by prý být větší než naše planeta. Tak markantní rozdíl mají kvantové počítače mít. Krishna ale také tvrdí, že kvantové počítače nemají za cíl nahradit přístroje, které běžně známe a používáme.

Kvantový počítač
Kvantový počítač

Čtěte také: Čína tvrdí, že má milionkrát silnější kvantový počítač než Google


IBM chce nabízet kvantové sestavy velkým společnostem

IBM také předvedlo ukázku práce na sestavě Quantum System Two, který má ve výsledku umět zpracovat i tisíc qubitů. Tato sestava by měla být dokončena a spuštěna během roku 2023. Cíleným trhem pro tyto stroje by pak měly být banky nebo automobilky a využití by měly najít ve svých vývojových střediscích.

Na jaké úkoly přesně by však tyto stroje měly být cílené, je ještě i nadále předmětem debat. Technologie je stále velmi mladá a bude trvat roky, než se najde jejich běžné uplatnění, pokud k tomu vůbec někdy dojde.

Také se může stát, že se z prohlášení vedení společnosti IBM stane pouze marketingový blaf. Výsledky práce na vývoji kvantových počítačů musí být ještě prověřeny a stále čekáme na vydání oficiálních reportů a publikací na toto téma. Je to tedy skutečně teprve počátek a teprve se ukáže, jak dalece se může tento segment rozšířit a vyvinout.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články