Jakou máte uhlíkovou stopu, když sledujete filmy a seriály na Netflixu?

Luboš Srb
  • Víte, jaký má streamování videa vliv na životní prostředí?
  • Britský spolek The Carbon Trust zveřejnil velmi podrobnou studii
  • Uhlíková stopa je možná až překvapivě nízká
Sledování seriálů a filmů na Netflixu
Sledování seriálů a filmů na Netflixu

Je jasné, že dlouhé a časté sledování seriálů a filmů není něco, co by nám přidávalo na zdraví. Ovšem jak jsou na tom streamovací platformy typu Netflix v případě, že se bavíme o uhlíkové stopě a tedy dopadu na životní prostředí?

Kolik CO2 se spotřebuje při sledování videa?

The Carbon Trust, což je iniciativa výzkumníků z Bristolské univerzity, vydala velice podrobnou zprávu o tom, kolik CO2 se spotřebuje při sledování seriálů či filmů přes internet.

Přesně vypočítat uhlíkovou stopu je velmi těžké, nicméně díky datům od společností BBC, ITV, Netflix a Sky bylo možné se dobrat výsledků, pokud si představíme průměrného diváka.

Uhlíková stopa, CO2
Uhlíková stopa, CO2

Čtěte také: Seriál Hra na oliheň je na Netflixu naprostý hit. Už se chystá druhá řada


Výsledek může být překvapivý

Podle studie je uhlíková stopa při sledování streamovaných videí zhruba 55 g CO2 na jedno zařízení za jednu hodinu, což je velmi nízké číslo s ohledem na jiné běžné aktivity, které zatěžují životní prostředí.

Pro srovnání, třeba emise oxidu uhličitého při výrobě popcornu v mikrovlce dosahují 16 g CO2 během pouhých 4 minut nebo pokud jedete se spalovacím autem pouhých 100 metrů, tak tím vytvoříte průměrně asi 22 g CO2.

Zajímavostí může také být to, že výraznější vliv prý u streamovaného videa nemělo z pohledu uhlíkové stopy přepínání kvality obrazu, např. mezi HD a 4K rozlišením, což zvyšuje bitrate a tedy velikost dat, která jsou přenášena přes internet.

Změna klimatu na Zemi
Změna klimatu na Zemi

Doporučujeme: Země není stroj, ale živý organismus. Snižování emisí CO2 nestačí


Jaká je uhlíková stopa za celý rok?

A na závěr ještě, kolik tedy spotřebujete CO2 při sledování filmů a seriálů za celý rok? Pokud byste každý den sledovali videoobsah přes internet po dobu 2 hodin, což je takový průměrný člověk v Evropě, pak byste za celý rok touto činností vyprodukovali téměř 41 kilogramů CO2.

Co říkáte na zjištěná čísla od The Carbon Trust? Budete po tomto zjištění sledovat seriály a filmy o něco méně nebo naopak v kontextu jiných činností se právě v otázce sledování videoobsahu přes internet nebudete omezovat? Podělte se o své názory v naší diskuzi pod článkem!


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články