Polský kutil představil svého vlastního robotického muzikanta
Ten, jak se zdá, nemá ve hře na ukulele konkurenci
Co o tom víme?
Dosud neznámý amatérský inženýr a robotik z Polska představil vlastní unikátní koncepci robota, jenž i přes své nevelké dovednosti dokázal ohromit internet. Je znám pod jménem UkuRobot a jeho účelem není nic jiného, než plně automatizovaná hra na ukulele. I přes svou zdánlivou jednoduchost však jistě dovede překonat nejednoho profesionálního hráče. Jak tedy vlastně funguje?
Robotický virtuóz na ukulele
Jakkoliv moc lze diskutovat o opaku, hra na hudební nástroje zkrátka není pro každého. Nezřídka kdy totiž vyžaduje nejen jistou dávku nadání, ale především trpělivosti a nemalé vůle. Zatímco se však mnozí vzdali a upustili od pomyšlení na housle, klavír, či kytaru, bezejmenný polský kutil a robotik se rozhodl pro zcela jinou cestu. V domácích podmínkách a bez zvláštních znalostí tak dokázal zkonstruovat jednoduchého, ale přesto plně funkčního robotického muzikanta, schopného automatizované hry na ukulele.
Přestože autor tohoto kousku zůstává v anonymitě, postup práce a průběžné zlepšování pravidelně zveřejňuje ve videích na svém YouTube kanálu, nesoucím stejné jméno jako robot samotný – UkuRobot. O jednotlivých využitých komponentách tak díky tomu můžeme mít relativně dobrou představu. K řízení je kupříkladu používána standardní základová deska Arduino Nano s procesorem ATmega328, jež zajišťuje koordinovaný a plynulý pohyb všech šestnácti servomotorů. Čtyři z nich jsou dle všeho umístěny u kobylky a slouží ke hře na struny, zatímco zbylých čtrnáct operuje u pražce.
Z ukázek samotného hraní v již zmíněných videích lze snadno usoudit, že UkuRobot hravě překonává mnohé dlouholeté hráče či profesionály. To však i přesto, že stále není hotový a jeho dokončování a vylepšování stále probíhá. Vzhledem k tomu, že je dle ukázek schopen využívat pouze vrchní část hlavy ukulele, s nejvyšší pravděpodobností může využívat pouze první tři pražce od každé struny. To jej pak výsledku omezuje na pouhých 16 hratelných not, skrze které je však stále schopen zahrát poměrně široké množství rozličných skladeb.
Z ukázek za zmínku stojí kupříkladu úvodní znělka z filmové série Kmotr, Boulevard of Broken Dreams od kapely Green Day, či melodie ze snímku Requiem za sen. Není však pochyb o tom, že v budoucnu dovede bez potíží zahrát takřka libovolnou hudbu a nejednou nás tak překvapit. O UkuRobotovi tak nejspíše ještě v budoucnu uslyšíme.