Fanoušci astronomie mohou stahovat novou mobilní aplikaci
Skrze ní je možné pomoci výzkumníkům v hledání a identifikaci černých děr
Jak vlastně funguje?
Skupina vědců z holandského konsorcia Black Hole nedávno uvedla vlastní mobilní aplikaci zaměřující se na hledání, identifikaci a výzkum nově vznikajících černých děr prostřednictvím dat získaných od uživatelů. Zájemci a nadšenci do astronomie z řad široké veřejnosti tak v rámci programu občanské vědy získávají možnost zapojit se a podpořit cíle věhlasného výzkumu, a to prostřednictvím několika málo kliknutí. V čem však tento projekt skutečně spočívá?
Holandští výzkumníci žádají o pomoc
Jen málo oblastí lidského bádání je natolik fascinujících a zároveň tajuplných jako ohromný, ne-li nekonečný vesmír. Již odnedávna proto přitahoval pozornost bezpočtu učenců, astronomů a vědců, prahnoucích po odpovědích na nespočet otázek, k nimž vždy vybízel. Mnohé z nich pak směřují k nám dobře známému jevu – černým dírám, které jsou i přes dlouhé roky rozsáhlých a náročných výzkumů pro vědeckou obec stále velkou záhadou. Někteří z nich se proto shodují na možnosti zapojení široké veřejnosti v rámci programů občanské vědy, aby tyto snahy podpořila alespoň částečně usnadnila jejich úsilí. Za skvělý příklad lze uvést třeba nedávno započatý projekt holanského konsorcia Black Hole.
Ten spočívá ve spuštění vlastní volně dostupné aplikace Black Hole Finder pro mobilní telefony a obdobná chytrá zařízení umožňující relativně jednoduchou a nerepetitivní formou analyzovat snímky z chilských teleskopů BlackGEM. Ty slouží k odhalování kilonov, tedy astronomických jevů vznikajících střetem neutronových hvězd, či neutronové hvězdy a černé díry, mající za následek extrémně jasnou a rozsáhlou explozi a případný vznik masivní černé díry. Princip je pak jednoduše takový, že uživatelé vždy dostanou tři snímky, z nichž označí ty, na kterých se tyto jevy mohou nacházet. Jakkoliv moc se to může zdát banální, podobná pomoc může dle všeho ve výsledku ušetřit celé měsíce práce.
„Lidé stále lepší v identifikaci vzorů než naše algoritmy,“ píše Stevem Bloemen z Radboundské univerzity v Nizozemsku, jenž je projektovým manažerem zmiňovaných teleskopů BlackGEM. Nasazení umělé inteligence, jakkoliv se může zdát praktické a úsporné, prozatím zdaleka nedokáže dosáhnout takové efektivity a přesnosti analýzy, jako právě člověk zkoumající možné světelné vzory v určitých snímcích. Ony algoritmy totiž nezřídka kdy uvádějí nepravé výsledky, kupříkladu kvůli odrazům ze satelitů, jenž jsou jimi vyhodnocovány jako možné cíle.
Bloemen proto dodává, že účelem aplikace není pouze analyzování fotografií, ale také trénink samotných algoritmů umělé inteligence. V případě dostatečného množství dat a pozitivních výsledků by tedy již brzy mohli být schopny víceméně bezchybné a mimořádné rychlé funkce, což by mohlo být potenciálně klíčové pro mnohá budoucí zkoumání.
Kde je aplikace ke stažení?
Aplikace Black Hole Finder je celosvětově a zdarma dostupná na obchodech Google Play (Android) a App Store (iOS), přičemž je přeložena v celkem osmi jazycích zahrnujících angličtinu, španělštinu, němčinu, čínštinu, bengálštinu, polštinu a italštinu. Přestože její používání není nikterak náročné, poskytuje více než podrobný a srozumitelný návod pro všechny uživatele.