Jsme ve vesmíru sami? Vědci na Jupiteru objevili potenciální zdroj života

Adam Pos
  • Na Jupiterově měsíci Europa se přirozeně vyskytuje uhlík
  • Europa tak splňuje významnou podmínku pro vznika života
  • Příští rok se uskuteční mise k tomuto měsíci
Jupiter
Jupiter

Hledání života mimo naši Zemi nepřestane být fascinující. Už jen z toho důvodu, že pořád neznáme odpověď na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami nebo ne. Teoreticky existuje šance na výskyt života i mimo naši planetu, ale stále o tom nemáme důkazy. Nyní se však zdá, že pro nalzení mimozemského život nebudeme muset ani opouštět Sluneční soustavu.

Život kousek od Jupiteru

Jupiter je největší planetou naší Sluneční soustavy. Obíhá okolo něj 92 měsíců, z toho čtyři nejznámější se nazývají „galileovské“ podle svého objevitele. Mezi ně se řadí i měsíc Europa, který je o něco menší než náš Měsíc a v současnosti se jedná o kandidáta číslo jedna na místo, kde by se potenciálně mohl vyskytovat život a tato možnost se jeví stále více pravděpodobněji.

Důvodem toho jsou nedávná zjištění vědců na základě dat z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Na měsíci se totiž vyskytuje uhlík. To bylo akademické obci známo již dříve, otázkou ale zůstávalo, jestli se zde vysyktuje sám od sebe nebo se jedná pouze o materiál z meteoritů, které sem spadly. Nyní se potvrdila první hypotéza, informuje The Guardian.

Europa Clipper
Europa Clipper

Čtěte také: Historický milník. Kosmická loď NASA se vrací na Zem se vzorky z asteroidu


Europa má slibný potenciál

Přítomnost uhlíku enormě zvyšuje šance na výskyt života, neboť se jedná o základní stavební prvek známých organismů. V souvislosti s tím, že se pod povrchem Europy tvořeným ledovými krustami nachází slaný oceán, se jedná o přelomový objev, který hraje teorii života do karet.

Astrobiologové často odkazují na šest hlavních prvků nutných k existenci živých organismů. Uhlík, vodík, kyslík, síra, dusík a fosfor. První čtyři byly již na měsíci nalezeny.

Přítomnost zbylých dvou by mohla potvrdit mise, která začne příští rok s názvem Europa Clipper. Vesmírné plavidlo několikrát měsíc obletí a bude zkoumat povahu ledové krusty a oceánu pod ním. Také přinese další informace o chemickém složení Europy. Na ty si však ještě nějakou dobu počkáme, protože sonda se k Jupiteru dostane až v roce 2030. Během roku 2034 pak má celý projekt skončit.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články