S tou by chtěl konkurovat OpenAI, již kdysi založil
Proč šéf Tesly potřebuje svoji vlastní AI?
Pokud náš web Inteligentnisvet.cz bedlivě sledujete, určitě vám neunikla včerejší informace o tom, že Elon Musk představil v rámci rozvoje umělé inteligence vlastní startup. Na jednu stranu jde o krok, který je ve světle nejnovějších trendů jakoby logický, na druhou stranu reprezentuje na základě Muskových kritických vyjádření přesně pravý opak. Ale vezměme to pěkně po pořádku.
Muskova vlastní AI
Předvčerejší den zasáhla technologický svět jako kometa zpráva, že šéf Tesly přichází z vlastní AI. Musk oznámil, že z důvodů ve snaze pochopit pravou podstatu vesmíru založil společnost xAI, jež se bude soustředit na vývoj umělé inteligence.
Mezi řádky rovněž dodal, že s ní bude chtít úspěšně konkurovat takovým etablovaným stálicím, jako jsou OpenAI či Google. Fantazíruje? To ani v nejmenším. Není už ani veřejným tajemstvím, že do firmy najal některé jejich, dnes již bývalé, vysoce postavené zaměstnance. Pokud se v branži chvíli pohybujete, jména jako Igora Babuschkin nebo Manuel Kroisse toho času pracujícího na DeepMind nejspíš budete znát.
To byla – řekněme – taková technická část a nyní se podíváme na tu praktickou. Právě díky ní zde opět vzniká jakýsi paradox, který se Muskovi stává takřka vlastní. Důkazem budiž třeba tato časová linka – v roce 2014 veřejně umělou inteligenci kritizuje a považuje ji za hrozbu ničivější než jaderné hlavice.
O rok později zakládá se Samem Altmanem, Ilyou Sutskeverem, Gregem Brockamnem a několika dalšími dnes již světoznámou OpenAI. Tu však záhy přenechal povolanějším s vědomím toho, že se nezisková organizace bude věnovat spíše experimentálnímu testování umělé inteligence. To, jak se později ukázalo, nebyla tak úplně pravda.
Byla to totiž OpenAI, kdo vloni na podzim pobláznil celou planetu se svým chatbotem ChatGPT. A s ohledem na další investiční pobídky a nové projekty vše nasvědčuje tomu, že kdysi společný a do jisté míry ušlechtilý záměr vzal zřejmě za své. To není kritika, jen popis toho, jakým způsobem se OpenAI vyprofilovala a jak je v současnosti jako značka na trhu vnímána.
Nejasný účel xAI
Že však aktuální situaci okolo AI nutno řešit, nedokazují jen výkřiky předních špiček, politiků či dokonce samotného Altmana, který OpenAI šéfuje. Na potřebu nastavení transparentních mantinelů poukazoval i Musk. Ten nutnost vytvoření legislativního rámce navíc nepřímo akcentoval.
Čili to poslední, co by jeden čekal, je, že po takové kanonádě argumentů představí vlastní brand na vývoj umělé inteligence. Stran OpenAI patřil k jejím nejhlasitějším kritikům. Takže otázka zní – proč a co bude jinak? Potíž je v tom, že na odpověď si budeme muset nějakou chvíli počkat. Celé tažení kolem nově vzniklé xAI připomíná předchozí Muskovy „záchranářské mise“.
Jen si vzpomeňte na Twitter, jehož akvizici inicioval hlavně z důvodu vytvoření sociální sítě, jež bude živnou půdou pro svobodu slova a názorovou pluralitu. A když se na nynější stav věcí podíváte z určité vzdálenosti, tak zjistíte, že se mu to upřímně příliš nepovedlo. V kontextu umělé inteligence se tak nabízí podobný scénář, i když nepředbíhejme…