Kutil dal nový smysl stařičkému počítači z 80. let. Předělal jej na cyberdeck

Dominick Tomanec
  • Sinclair ZX81 se dočkal předělání na nízkovýkonový cyberdeck
  • Spíše než vlastnostmi ovšem zaujme svou nespornou nostalgickou hodnotou
  • Co o něm tedy víme?
Osmdesátá léta se vracejí ve formě předělaného Sinclariu
Osmdesátá léta se vracejí ve formě předělaného Sinclariu

Neznámý, pod pseudonymem vystupující amatérský kutil, představil světu svůj výtvor v podobě zásadně předimenzovaného počítače Sinclair ZX81 z 80. let. Samotný tvůrce jej osadil množstvím modernizovaných komponent, včetně displeje a vytvořil z něj tak jakousi zcela základní verzi cyberdecku. Existuje však pro něj reálné využití?

Unikátní domácí cyberdeck

Když se řekne Sinclair, mnozí pamětníci si jistě představí již dlouho překonanou řadu legendárních počítačů společnosti Amstrad. Ty si v 80. letech prošly svým nejlepším obdobím a proslavily se jako jednoduché a mimořádně dostupné stroje pro společnosti i školy. Obzvláště prodávanou se pak stala i osmibitová řada ZX-81 (známá také jako Timex ZX-81), jež sice nebyla nikterak zásadní ani průlomová, ale i přesto si našla cestu do srdcí mnoha technologických nadšenců. Jednomu z nich bychom pak dnes rádi věnovali trochu pozornosti.

Jeho přesné jméno neznáme. Víme jen to, že vystupuje pod neurčitou přezdívkou „dmitrij“ a chová hlubokou lásku ke starému hardwaru. Mimo jiné o tom svědčí jeho poslední výtvor v podobě zmíněného Sinclairu ZX-81, jež je však po stránce komponent významně upraven.

Díky jednoduchosti nejen tehdejších výpočetních jednotek, ale i této počítačové řady jako takové, to nebylo pro tvůrce nijak složité. Výtvor dmitriho tak sice stále stojí na původních konstrukčních základech ZX-81, ale je nově osazen kupříkladu moderním RF video modulátorem pro připojení na malý LCD displej od Adafruitu, či rozšiřující základní deskou ZXpand plus. Ta tomuto cyberdecku poskytuje všechny dříve chybějící funkce, jako zvukový výstup, port pro joystick, některé sériové porty, či významné rozšíření operační a úložné paměti (včetně slotu pro SD karty).

Podomácku přestavěný počítač Sinclair ZX81
Podomácku přestavěný počítač Sinclair ZX81

Čtěte také: Na telefonech s Androidem je možné rozběhnout jiný systém od Googlu


Četné změny a předělávky

„Pohrával jsem si s myšlenkou na předělání původního počítače, do podoby stylového restriktivního psacího stroje“ říká o počátcích projektu samotná dmitrij. Bohužel však prý velmi brzy narazil na omezující problémy v podobě vyloženě mizerné základní klávesnice (jež byla již ve své době považována za podprůměrnou) a příliš malého displeje. Svůj vlastní malý cyberdeck tak nyní využívá především pro základní projekty s assemblerem, či na kódování menších prográmků.

Ač se tedy nejspíše nikdy nedočkáme rozšíření tohoto modelu mezi širokou technickou veřejnost, je rozhodně nutné uznat, že se jedná o velmi ambiciózní a nezávislý projekt s především nostalgickým přesahem. Dle posledních dmitriho zpráv lze také očekávat, že na projektu hodlá dále pracovat a postupně jej vylepšovat jak po stránce systémové, tak i hardwarové.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články