Lidé pomáhají Ukrajině i přes kryptoměny. Kolik už se ve sbírce vybralo?

Luboš Srb
  • Ukrajina prosí svět o pomoc
  • Země, na kterou zaútočilo Rusko, oficiálně přijímá vybrané kryptoměny
  • Kolik už lidé a firmy darovali pomocí Bitcoinu, Ethera a Tetheru?
Kryptoměny
Kryptoměny

Decentralizované měny v podobě kryptoměn se během invazí ruských vojsk na Ukrajině ukazují jako velice účinný nástroj pro zasílání pomoci do okupované demokratické země na východě Evropy. Celkem už lidé a firmy darovaly tímto způsobem 33,8 milionů dolarů (v přepočtu přes 777 milionů korun) a částka dále narůstá.

Ukrajina přijímá pomoc i ve formě kryptoměn

Ukrajina přijímá kryptoměny Bitcoin, Ethereum a Tether, uvedla ve svém příspěvku na oficiálním účtu na Twitteru a pravost těchto údajů pak ještě potvrdila ukrajinská ambasáda například v Česku, ale i jiné osoby.

Kvůli legislativě však bohužel nemohou ukrajinská vláda a také nevládní organizace získané peníze okamžitě využít, ale musí je nejprve převést do klasického finančního systému fiat. I tak je to ale rychlé řešení, které výrazně pomáhá.

Válka na Ukrajině
Válka na Ukrajině

Čtěte také: Rusové navrhli zakázat kryptoměny, s tak ostrou reakcí však nepočítali


Na státním ukrajinském účtu už přistálo téměř 34 milionů dolarů

Jak informuje server AP News, tak nejvíce peněz na pomoc Ukrajině přišlo v Bitcoinu a Ethereu, někteří posílají dokonce i NFT. K dnešnímu dni prý země obdržela 30 000 darů, včetně 5,8 milionu dolarů od Gavina Wooda, britského programátora, který spoluzaložil Ethereum. Několik dalších darů bylo ve výši 1 milion dolarů a více. Nejvíce přispěli lidé a firmy v úterý, a to hned třetinou z celé částky, která už se vyšplhala na téměř 34 milionů dolarů.

Kryptoměnová sbírka na pomoc Ukrajině se ovšem rychle stala terčem útoků podvodníků, kteří se snaží předstírat, že vybírají peníze na oficiální sbírku ukrajinské vládě či nevládním organizacím, jenže ve skutečnosti jde jen o podvodné kampaně, kdy lidé či firmy o peníze přijdou. Je tedy opravdu na místě si na tyto podvodníky a jejich kampaně dávat dobrý pozor a vše si raději ověřit z více zdrojů, nejlépe těch, které jsou důvěryhodnější.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články