„Lítejte si třeba na košťatech!“ Rusko přestává dodávat raketové motory do USA

Matyáš Kunst
  • Rusko přestane dodávat raketové motory do Spojených států
  • Oznámil to šéf ruského vesmírného programu, důvodem je konflikt na Ukrajině
  • Pocítí to především dvě společnosti: NOP a Northrop Grumman
Soyuz MS-16
Soyuz MS-16

Ředitel ruské kosmické agentury Roscosmos opět reaguje na rozsáhlé sankce vůči jeho rodnému státu a oznámil, že Rusko nebude nadále poskytovat raketové motory Spojeným státům. Samo o sobě by tento krok neměl ohrozit starty raket v USA, jisté změny však přijdou. Ovlivní to především dvě společnosti, kterými jsou United Launch Aliance a Northrop Grumman.

USA se musí rozloučit s ruskými motory

Muž s věčně zvednutým prstem Dimitry Rogozin oznámil, že Rusko kompletně přestane dodávat raketové motory do USA. Zmínil to v rozhovoru pro televizní kanál Russia 24: „Dnes jsme přijali rozhodnutí zastavit dodávky raketových motorů vyráběných společností NOP Energomash do Spojených států. Dodávky probíhaly poměrně intenzivně někdy od poloviny 90. let minulého století. Ať si létají na něčem jiném, třeba na košťatech.”

ULA se s přerušením dodávek vyrovná

Zmíněná společnost NOP Energomash přitom obchoduje především se dvěma subjekty. První společností je United Launch Aliance (ULA), která je klíčovým poskytovatelem startů pro NASA a americké ministerstvo obrany. Jedná se o společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, využívající právě ruské motory RD-180 pro lety raket Atlas V. Již po ruské invazi na Krym však ULA zahájila vývoj svého vlastního pohonu BE-4 s cílem plného nahrazení toho stávajícího.

Raketa s novým pohonem by měla nést název Vulcan a nastoupit by dle všeho měla přibližně v roce 2025, do té doby má společnost ve skladech dostatek modelů RD-180 a přechod by tak měl být naprosto plynulý. „Máme dohody o technické podpoře a náhradních dílech i v případě přerušení dodávek, pokud však tato podpora nebude k dispozici, budeme stále schopni motory bezpečně používat. Létáme s nimi už léta a za tu dobu jsme získali značné zkušenosti a odborné znalosti,” komentovala průběh situace mluvčí ULA, Jessica Rye pro web The Verge.

Válka na Ukrajině
Válka na Ukrajině

Čtěte také: Prezident Zelensky pozval Elona Muska na Ukrajinu. Dočká se další pomoci?


Northrop Grumman situaci ponese podstatně hůř

Podstatně hůře by toto odstřižení mohla nést společnost Northrop Grumman, o které však máme také podstatně méně informací. Jediné, co víme, je, že tato firma byla na ruských motorech podstatně více závislá. Dokonce byly v jednání dodávky modelů RD-181M, jež disponovaly mnohem lepšími vlastnostmi.

„Domníváme se, že v této situaci však nemůžeme Spojeným státům dodávat naše nejlepší motory,” řekl Rogozin. Na tento rok byly přitom naplánovány ještě minimálně dva starty rakety Antares, která měla nést loď Cygnus. Northrop Grumman se ale k situaci nevyjádřil, tudíž nevíme, zda se lety uskuteční a jak bude společnost krizi řešit dále.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články