Lidstvo to táhne ke hvězdám už od nepaměti. To, o čem jsme po staletí snili, se podařilo z části naplnit ve 20. století: první družice ve vesmíru, první člověk ve vesmíru, na Měsíci…
Mars daleko, a přece blízko
V historickém kontextu jde nepochybně o úspěchy, a nejen tak ledajaké. Jenže, i zde platí, že s jídlem roste chuť. V této souvislosti se čím dál častěji skloňuje kolonizace Marsu jakožto mety, která může představovat významný milník. Zatímco z pohledu uskutečnění dekády omílané mise jsou lidé kýženému cíli až neuvěřitelně blízko, optikou potenciální budoucnosti na rudé planetě panuje celá řada otazníků.
Spoustu z nich již dokázali experti a odborníci na slovo vzatí zodpovědět, ale jedna věc je už z podstaty zřejmá – až praxe totiž ukáže, jak se věci mají. Jen teprve tehdy bude zřejmé, co se podařilo dopředu úspěšně predikovat a co se bude muset operativně řešit za chodu.
Jakkoliv je lidstvo technologicky na výši, ani samotná cesta tam nebude rozhodně žádný med. Představte si, že jste dlouhých devět měsíců odkázání hlavně na sebe, pár dalších členů posádky, pohybujete se v omezeném prostoru a nemůžete to změnit. Přesto se najde spousta nadšenců, kteří by neváhali a v případě zájmů odstartovali klidně dnes.
A když už jsme u toho, viděli jste někdy rudou planetu i v jiném „podání“ než doposud? NASA totiž zveřejnila set unikátních snímků, který je na hony dalek notoricky známému vzhledu, informuje oblíbený Futurism. A stačilo k tomu jediné – zpracovat obraz v jiném spektru. Pokud vás napadlo ultrafialové záření, jste na správném místě.
Namísto prachové červeně, jíž Marsu sluší a jíž jsme za ta léta přivykli, nyní dostáváme pohled na planetu v UV kabátku. A musíme říct, že výsledek je vpravdě skvostný.