Mimozemský život? Webbův teleskop zachytil vodu na Saturnově měsíci

Tomáš Richter
  • Webbův teleskop opět zvěčnil úžasný výjev
  • Dalekohled zachytil vodní gejzír na Saturnově měsíci
  • Mohl by být Enceladus vhodný pro život?
Webbův teleskop
Webbův teleskop

Webbův teleskop byl na oběžnou dráhu Země vypuštěn 25. prosince 2021. Za dobu své relativně krátké existence už stihl zachytit nejeden fascinující výjev, který by mohl do značné míry ovlivnit naše současné vnímání vesmíru.

Je na Saturnu život?

Jeho nejnovější fotografie zveřejněná agenturou NASA po menší odmlce rozvířila tematiku mimozemského života. Jak jistě víte, v hledáčku vědců se v posledních dekádách ocitlo několik zajímavých lokalit, Mars nevyjímaje. V jeho případě je první lidská mise takřka na spadnutí a pravděpodobně k ní dojde v horizontu několika příštích let.

Nicméně, jak se zdá, výčet planet, kde by teoreticky mohli lidé žít, není ani zdaleka konečný. Dalekohled totiž zaznamenal naprosto nevšední situaci. Šlo o vodní gejzír na Enceladu, což je jeden z několika desítek měsíců Saturnu, informuje server Nature.

Enceladus, měsíc planety Saturn
Enceladus, měsíc planety Saturn

Čtěte také: Jamese Camerona fascinuje umělá inteligence. Můžeme čekat další velkolepý film?


Obří vodní gejzír

Obrovský mrak vodní páry je nyní podroben dalšímu zkoumání. Vědci mají za to, že může jít o významný signál potenciální existence života. Právě voda je indicií, že by tento měsíc mohl být i obyvatelný. S ohledem na další složení (voda, pevné částice apod.) se někteří experti přiklání k názoru, že právě zde může probíhat obdobná paralela vývoje, jaký se odehrál zde na Zemi.

Enceladus doslova vzrušuje astrobiology již celou řadu let, protože je jedním z mála „oceánských světů“ ve Sluneční soustavě. To z něj činí jedno z velmi frekventovaných míst k hledání mimozemského života.

Webbův teleskop

  • Je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, důležité personě programu Apollo
  • Nachází se na oběžné dráze cca 1 500 000 km od Země
  • Jeho umístění umožňuje zachycování velmi ostrých snímků
  • Primární zrcadlo JWST se skládá z 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů
  • Ty jsou vyrobeny z pozlaceného beryllia

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články