Mise na Mars by se měla uskutečnit v nejbližších letech
Jde o přelomový projekt s první lidskou posádkou vůbec
Jaká jsou očekávání a možná rizika?
Mise na Mars s lidskou posádkou je myšlenka, která v hlavách vědců, odborníků, a nejen teoretických fyziků rezonuje dlouhá léta. I největší optimisté však považovali takový počin za reálný v příštích deseti, dvaceti letech. Jestliže jste někde na internetu vyčetli „rok 2037“, nešlo rozhodně o výmysl.
Změní mise na Mars v roce 2024 svět?
S tím však zásadně nesouhlasí Elon Musk, vizionář a novodobý génius, CEO globálních značek Tesla a SpaceX. O tomto muži je obecně známo, že si rozhodně neklade malé cíle. A nejen to. Slovo „ne“ totiž pro něj neexistuje. To je dáno jednak jeho naturelem, osobností a povahou.
Jestliže se podíváme na to, jakých spěchů v relativně krátkém čase dosáhl, je to vlastně přirozené. Pokud tedy řekne, že se mise na Mars v roce 2024 uskuteční, tak to tak i nejspíš bude (úsměv). Ale aby to nebylo jen růžové. K finálnímu a úspěšnému završení stojí Muskovi v cestě několik zásadních překážek: a) technických, b) finančních, c) lidských.
Je to paradox, ale technologie se jeví jako ten nejmenší problém. Ale vraťme se v čase o kousek nazpět. Jestli si vzpomínáte, první mise byla ohlášena už na loňské léto. Jenže když Musk v roce 2017 odpískal projekt Red Dragon, bylo jasné, že k tomu nedojde. Se Super Heavy Starship, obří raketou, která má v roce 2024 pomoci posádce dostat se na Mars, je to jiné. Vše zatím vypadá slibně.
Mimoto SpaceX dosáhla dalšího progresu i s víceúčelovými nosiči typu Falcon. Takže kousky pomyslné skládačky do sebe konečně zapadají. Ale co finance? Pokud bereme v úvahu, že k vybudování Starlinku jakožto internetu budoucnosti potřebuje Musk cca 10 miliard dolarů a vývoj Starship si uzme dalších 5 až 10 miliard, ozývají se hlasy, že tyto cifry nejsou ani zdaleka konečné.
Je potřeba vyřešit celou řadu problémů
Odborníci se navíc shodují, že mají obavu, zdali nejsou odhadované náklady těžce podhodnocené. Ano, SpaceX investuje, nedávno dokonce výrazně navýšila svůj kapitál, ale otázek je stále celá řada. A i když se to celé podaří úspěšně zafinancovat, je tady ještě jedno zásadní kritérium: jak v této zkoušce obstojí člověk?
Podle nedávných plánů by měly k Marsu letět celkem čtyři lodě, dvě s lidskou posádkou a další dvě podpůrné povahy. Samotný let má být velmi riskantní: s využitím Hohmannovy oběžné dráhy potrvá minimálně 9 měsíců, v hlubokém vesmíru tyto týmy nedostanou žádnou pomoc, psychická náročnost, zdravotní potíže (kosmické záření, atrofování svalů atd.) nebo dokonce smrt, což na jaře potvrdil i Elon Musk.
Zajímavé je, že navzdory všem těmto těžkostem se do programu hlásí doslova tisíce uchazečů. Jestli půjde o splněný sen stejně jako „vstupenku do pekla“ však ukáže až čas…